Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Unino poprvé s Rootem: dobrá hra s ne příliš povedenými pravidly

od 5. 6. 2019Články, Root

Konečně jsem se k tomu dostala také – na stůl mi přišel Root, pro mě jedna z nejočekávanějších her letoška. Míra natěšení tak byla opravdu velká a o to přišlo větší překvapení, když hned s první hrou přišla ledová sprcha. Neberte mě špatně, ta hra je skvělá, byť na řádné soudy je ještě brzy. Dnes se chci bavit o tom, jak Root funguje napoprvé, když ji žádný z hráčů nezná a všichni si pouze přečetli pravidla. Zážitek to totiž nebyl ani trochu příjemný.

Root box

Hned u samotného čtení mě lehce zarazilo, že ani po prostudování nikdo z naší čtyřčlenné skupiny příliš nevěděl, co se bude dít ve hře. K dispozici jsou dva pravidlové sešity, přičemž já jsem využívala klasického Průvodce. K dispozici je i Zákon, který má být více strojenější. Trochu mi to připomíná přístup FFG, kdy jsou v krabici dva sešity – jeden na seznámení se hrou a druhý s podrobnými pravidly a odpověďmi na otázky, které vyvstanou v průběhu.

Dva sešity má Root skoro k ničemu

Příliš jsme ale naše zmatení neřešili, občas je totiž nutné hru mít před sebou a vše najednou krásně zaklapne a je radost ji hrát. Jaké bylo naše nepříjemné překvapení, že Zákon, slibující podrobnější pravidla, je jen a pouze převyprávěním Průvodce. Neobjasní tak téměř nic, co by vás zajímalo a tak první hru strávíte bádáním, jak se co hraje.

A tím nemyslím příjemné bádání, kdy objevujete taje jednotlivých zvířecích ras. Tady bylo zmatení nad naprosto základními pravidly a v prvních 20 minutách jsme jen marně hledali odpovědi na otázky, které vyvstaly. A přitom by se vůbec nic nestalo, když by tvůrci všechno tady tohle sepsali.

A to je ostatně můj největší problém se hrou Root. Pravidla si tvůrci psali sami pro sebe, když už je znali. Pro začínajícího hráče, nedej bože ve skupině, která se celá učí hru, jsou nepoužitelná a neuvěřitelně špatná. Ke konci první hry jsme už tak nějak pochopili, jak se to celé hraje a ano, nakonec jsme to hráli správně. Ten úvodní pocit frustrace tu ale bude už navždy a budu mít hodně problémů přesvědčit ostatní, že druhá hra bude lepší.

Ona totiž určitě bude a já se na ni těším, už po prvním zahrání jde totiž vidět obrovský potenciál hry a vyjma řešení pravidel mě samotné hraní bavilo.

Takže zatímco já budu nahrávat další, abych se s vámi mohla podělit o názor na hru celkovou, vy na tohle pamatujte, až si budete hru kupovat či se chystat na první hraní. Zkuste si k sobě vzít někoho, kdo ji už hrál, ať vás jí provede, případně se podívejte na Let’s Play od Deskofobie či si pusťte audio návod od Deskoherní inkvizice. Jinak hrozí, že si zbytečně zkazíte zážitek.

Za chvíli se na Root vrhne i sám Kubrt, takže můžete očekávat video s jeho dojmy. Tak hraní zdar!

O jaké hře je řeč?

  • Root box
    Root

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Deskovky pro dobrou věc

Deskovky pro dobrou věc

V tomto videu vám představím projekt firmy MINDOK „Deskovky pro dobrou věc“ a ukážu, co jsem v rámci této akce vydražil. Pokud vás zajímá toto spojení deskovek a charity, podívejte se na odkaz níže.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu