Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Siegestorm je skvělá dvojkovka, co má říz. Ve více lidech ale trochu kulhá

od 10. 1. 2020Recenze, Siegestorm

Dvojkovek v dnešní době nevychází mnoho a je tak osvěžující, že české Albi se jalo přinést právě Siegestorm od Awaken Realms Lite. Ten přináší rychlé souboje a velké kombení, to vše navíc s opravdu jednoduchými pravidly.

Na začátku partie si vezme každý hráč balíček, který si může případně upravit, sednou si naproti sobě, položí hráčskou desku a řežba může začít. Pravidla jsou přitom opravdu jednoduchá a vysvětlíte je za chvíli.

Dobírací balíček karet je zároveň i váš počet životů – jakmile si máte dobrat, ale nemáte z čeho, prohráli jste. V průběhu hry se přitom snažíte vytvořit co nejlepší kombo z již vyložených karet a těch, které máte na ruce a můžete si je dovolit zahrát. Mezi hráči se nachází jakási herní deska, která rozděluje hrací plán na tři části – frontu každého hráče a právě plán, který slouží pro ukládaní karet na bojiště.

Ve svém tahu postupně provedete několik úkonů – dobrání karet, posunutí vaší fronty a následně můžete z ruky zahrát neomezené množství karet. Limitováni jste pouze vašimi zdroji, které jsou chytře opět vaše karty v ruce, případně vyložené před vámi. Onen posun fronty je přitom jedna z nejdůležitějších částí, kdy budete provádět akce karet a snažit se zaútočit na nepřítele. Souboj je zde přitom opravdu jednoduchý – prostě porovnáte útočné a obranné číslo a je hotovo.

Zde mám trochu problém s českým překladem – využívá totiž zkratky ÚČ a OČ, jakožto obranné a útočné číslo, ale zároveň anglické DMG pro ztráty. Já vím, že je těžké najít podobný český ekvivalent, ale tato kombinace na kartách mi přijde neuvěřitelně do očí bijící.

Jak jsem ale psala dříve – Siegestorm je o nacházení nejrůznějších komb. Často se tak připlete několik herních efektů dohromady a soupeř jen zůstane nevěřícně koukat, co jste to provedli. A to je to, co mě na Siegestormu baví nejvíce.

Tvorba balíčku je dobrovolná

Ono by se na první pohled mohlo zdát, že se hra rychle ohraje – v základu máte pouze dvě frakce, dokoupit si ale můžete další dvě ve formě rozšiřovacích balíčků, což rozhodně doporučuji a považuji to za naprostou nutnost. Hra samozřejmě funguje i bez nich a vystačíte si s tím, co je v základu, s nimi si ale zvýšíte variabilitu.

Co zde musím opravdu hodně ocenit, je prvotní práce s balíčkem. Hra vám totiž nabídne, že můžete použít předpřipravený balíček, nebo si jej můžete libovolně upravit a sestavit ze všech dostupných karet pro daný národ. Pokud jste tak ve hře noví, nechce se vám přemýšlet, jakou nejlepší kombinaci si vzít, nebo prostě moc tohle skládání balíčků nemusíte, čapnete hotový balík a je to. A naopak – pokud máte rádi tvorbu vlastního balíčku, můžete. Prostě zcela win-win situace a velký palec nahoru.

Celá hra je navíc založená na hledání těch správných komb, i opakované partie jsou tak zábavné – vždy vám karty přijdou ve zcela jiném pořadí a tak najdete nové a nové kombinace, jak co zahrát.

Sólo mód i skupinový je jen doplněk

Jak jsem předeslala, hra je určená hlavně jako dvojkovka. V základu máte i sólo či kooperativní režim, kdy bojujete proti bossovi. K tomu využijete speciální balíčky karet a další komponenty, mě ale tento mód příliš nenadchnul – prostě jen taháte karty a snažíte se je přebít.

V případě, že si dokoupíte oba rozšiřující balíčky Styxie a Serafie, můžete hrát až ve čtyřech hráčích. Problém je v tom, že pak frontu dělíte vždy mezi dva hráče, ve svém tahu tak hrajete na dvou místech zároveň. Začínající hráči budou mít docela zmatek, co se ve hře děje a tak tento mód můžu doporučit snad jen pro pokročilejší, kteří mají buď přímo se Siegestormem, nebo jinou podobnou hrou, zkušenosti. Celkově to ale ztrácí ten švih a tempo, co má hra ve dvou a prostě to není úplně ono.

Z toho tedy vyplývá, že Siegestorm opravdu neberte jako něco, co budete hrát ve větším počtu lidí. A to vůbec nevadí, ba právě naopak. Jako dvojkovka funguje skvěle a zbývající režimy beru jako dodatečnou službu fanouškům, kteří by je přeci jen chtěli. Ve dvou to ale má říz a partie trvá tak akorát na to, abyste jich dali několik za večer. Protože poražený rozhodně bude chtít odvetu.

O jaké hře je řeč?

  • Siegestorm
    Siegestorm

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu