Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Sabotuješ, sabotuji, sabotujeme: V Sabotér: Ztracené doly je to spíše o kooperaci, nežli škodění

od 14. 11. 2019Recenze, Sabotér: Ztracené doly

Novinka Sabotér: Ztracené doly do Albi navazuje na oblíbenou karetní hru Sabotér. Oproti ní ale přináší spoustu novinek – hrací plán, týmy a zrádce. Hrát ji je navíc možné až v 9 hráčích, zabaví tedy i řádně velkou partu.

Zábava pro velkou i malou skupinu

To je ostatně největší výhoda této hry. Pokud se vám totiž podaří vměstnat všech 9 lidí ke stolu (a věřte mi – byl to boj, byť se podařilo!), máte většinou na výběr pouze pár her – Krycí jména, V pasti, Decrypto či jiné slovní hry. Těch větších už prostě moc není a už jen pro tohle si Sabotér: Ztracené doly zaslouží velkou pochvalu.

Hra to totiž není primitivní, byť si zachovává jednoduchá pravidla a hlavně i v plném počtu hráčů baví a má velmi rychlá kola, což je zcela nutné. Nechcete čekat deset minut, než přijdete znovu na řadu. Rychlé tahy platí v jakémkoliv počtu hráčů, stejně jako herní doba mezi 45 minutami, což je tak akorát.

Jednotlivé postavy mají pěknou a roztomilou grafiku, postavičky na plánu ale občas rozeznáte až opravdu z blízka.

Základní princip hry je přitom jednoduchý – jsou zde dva týmy trpaslíků, přičemž každý se snaží získat co nejvíce zlata z dolů. Aby to ale nebylo jednoduché, jsou tu i sabotéři a zrádci. Herní kolo přitom spočívá v tom, že se pohybujete po hracím plánu, či jej za pomoci karet tvoříte, přidáváte zábrany, či je naopak odstraňujete.

Vše má přitom jednoduchou a )čelnou grafiku, jen některé ikony poněkud splývají. Drobnou výtku mám k provedení herních postav – ilustrace jsou nádherné, jednotlivé kartonové postavičky mají ale stejný tvar a tak na hracím plánu poněkud splývají.

Na tajných rolích nezáleží tolik, jako u předchozích Sabotérů

Přidání herní desky tak považuji oproti základnímu Sabotérovi za obří plus. Vždy přesně víte, jak jste daleko od dolu a kam kartu položit. Novinka to přitom není jediná . jak jsem již nastínila, hra je na týmy – žlutý a modrý, přičemž každý hraje sám za sebe. Stejně tak v každém může být kromě sabotéra, který sbírá zlato jen pro sebe, také i zrádce, který kope za tým druhý! Oproti původní hře je zde tak jiný systém braní odměn z dolů – bere je v průběhu hry přímo hráč, který na něm stojí.

Nové role přináší zajímavou dynamiku, bohužel ale jen na pár kol. Karet pro skládání cest je totiž pomálu a tak vám brzy dojde, že je nutné se zcela konkrétně domlouvat a „odhalit karty“, než předstírat, že jste něco, co nejste. Ne, že by to ve hře nebylo, oproti původní hře je zde ale důležitější spolupracovat, abyste něčeho dosáhli.

I přes tuhle drobnost ale Ztracené doly baví a přináší svěží vítr do zajeté značky a z jednoduché karetky se stala plnohodnotná párty/rodinná záležitost, kterou snadno vysvětlíte a do hodinky odehrajete.

O jaké hře je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Deskovky pro dobrou věc

Deskovky pro dobrou věc

V tomto videu vám představím projekt firmy MINDOK „Deskovky pro dobrou věc“ a ukážu, co jsem v rámci této akce vydražil. Pokud vás zajímá toto spojení deskovek a charity, podívejte se na odkaz níže.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu