Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Rozkvět řemesel přináší do Západního království fůru novinek a dalšího hráče. Něco mu ale chybí

od 30. 3. 2020Architekti Západního království, Recenze

Není tajemstvím, že série ze Západního království je mou oblíbenou. to platí i pro Architekty Západního království, kteří se nyní dočkali i svého prvního rozšíření. Rozkvět řemesel do hry přidává 6. hráče, řemesla a spoustu dalšího obsahu. Vyplatí se do něj ale investovat?

Spousta obsahu navíc

S rozšířeními občas bývá potíž – přidávají spoustu obsahu a pravidel navíc, takže celou hru zahltí, zpomalí a udělají z ní něco, co v originále nebyla. Rozkvět řemesel tohle naštěstí nedělá – sice nová pravidla přidává, nijak ale hru nenarušují a ani nezpomalují.

Hlavní novinkou rozšíření jsou řemesla. Tyto karty lze přitom využít dvojím způsobem – buď jako ozdobu pro již postavenou budovu, či nástroj pro některého z vašich učedníků. Díky tomu je lze vylepšovat, což přináší různé bonusy a a body na konci hry. S tím souvisí i největší změna – nová deska cechovního domu, která se pokládá na původní pole radnice. To odemyká nové akce a umožňuje stavět své pracovníky na sebe právě pro použití řemesel. Deska je navíc dvouvrstvá s výřezem pro figurky, díky čemuž neklouzají ani při šťouchnutí do stolu. Společně s tím je zde i karta na překrytí akce na černém trhu, aby korespondovala s novým cechovním domem.

Vítaným přídavkem je i 6. hráč v oranžové barvě, k němuž máte opět dvě hráčské karty a všechny žetony. To, co dostali všichni hráči je pak nová velká figurka umožňující si zvýhodnit prováděnou akci, což se hodí hlavně zpočátku hry. A nechybí ani přehledové karty s novými bonusy na konci hry, na které se vešlo i místo s označením x5. Jak tohle bylo třeba! V průběhu hry se totiž často stává, že máte spoustu jedné suroviny a tak je snadné hodit jeden její dílek na tuto kartičku a je vystaráno. Základní hra měla samostatné malé karty, tohle je ale mnohem lepší řešení.

Dobré rozšíření, ale i promarněná šance

Jak jsme tak předestřela na začátku, rozšíření do hry přidává spoustu obsahu, který ji ale příliš nekomplikuje. Ne tedy co se týče pravidel. přidává ale spoustu strategických možností, až z nich občas bolí hlava. A to je vlastně má jediná výtka k této krabici napěchované věcmi.

Architekti Západního království jsou totiž skvělí v tom, že jsou dynamickým eurem, které má i poměrně velkou míru interakce mezi hráči – alespoň, co se žánru týče. Proto by mě neuvěřitelně potěšilo když by rozšíření pokračovalo v tomto trendu, více interakci prohloubilo a třeba poupravilo některé věci ze základu. Třeba to, že hrát na nízkou počestnost prostě není validní strategie, protože hra vás za to poměrně trestá, a bylo by skvělé vidět nové možné cesty.

Rozkvětem řemesel se totiž Architekti více přibližují těžšímu euru. Ne nijak extrémně, ale směr je tu jasný. A to je škoda. Pro fanoušky hutných eur jsou tu totiž skvělí Paladinové Západního království. Tak by bylo super, když by autor více akcentoval právě odlišnost Architektů. Třeba příště.

Zároveň ale tuto kapitolu recenze berte tak, že se opravdu jedná o můj osobní názor a reflektování toho, co mě na Architektech baví. Rozkvět je totiž povedené rozšíření, které, pokud Architekty máte rádi, byste měli mít.

O kterých hrách je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu