Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

První dojmy: Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka

od 6. 9. 2019Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka, Preview

Mindok před lety vydal hru Zámky šíleného krále Ludvíka, kde bylo vaším cílem postavit co nejlepší nejšílenější zámek. Nyní se k tématu vrací znovu, tentokrát ale budete Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka stavět zámky rovnou dva!

V krabici najdete šikovné inserty od Game Trayz, které pomohou se setupem hry.

Hra bude na pultech obchodů dostupná až koncem září, já měla ale možnost si ji několikrát zahrát. Dnešní článek tak jsou pouze mé první dojmy, na finální soudy si počkám, až hra bude vydaná a bude na vyzkoušení více času.

Již nyní ale mohu s klidem říci, že se zcela rozplynuly mé obavy, že se jedná o pouhé těžení z názvu dřívější hry. Kromě tématu a přikládání dílků s určitými efekty totiž hry mezi sebou nic jiného nesdílí a tak se jedná o dvě zcela samostatné entity, což vidím rozhodně jako plus.

Hra je pro 3-7 hráčů a přitom stále zůstává kompetitivní a strategickou, což se pro takovýto počet lidí příliš nevidí. Hlavní změnou je to, že stavíte zámky dva – společně se soupeřem po levici a po pravici. To hře dává jiný rozměr, že musí hráči spolupracovat, a podle mě funguje pěkně. V prvních hrách se ale všichni teprve oťukávají se hrou a tak jsem zvědavá, jaké to bude po několika zahrání. Bohužel zde ale vidím potenciální problém, pokud máte hráče, kteří trpí překombinováváním a přílišným přemýšlením.

Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka totiž nejsou přílišné strategické orgie (v dobrém slova smyslu) – dostanete dílky, vyberete dva, přiložíte je co nejlépe, poradíte se se soupeřem, na co se zaměříte a jede se dál. Díky tomu hra krásně odsýpá i ve vyšším počtu hráčů – tahy se dějí simultánně (naprosto skvělá věc) a vejdete se mezi 45 minutami až hodinkou. Pokud vám to ale právě nebudou brzdit hráči, kteří jsou schopní strávit nad každým tahem 5 minut. Takové raději rozesaďte, hře umí dost ublížit.

Hledání šílenosti

Co mě na hře lehce zarazilo a bojím se, že bude nepříjemnou změnou, je větší absence tématu – v prvním díle byly jednotlivé dílky různě tvarované a opravdu jste stavěli šílený zámek, který vám podivně rostl před očima. Nyní jsou ale všechny dílky stejné (aby šly náhodně losovat), což dosti ubírá šílenosti a vy tak stavíte prostě jen zámek. Uvidíme, jak na mě bude působit po více hrách.

Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka
Jednotlivé ikony jsou malinkaté a zámek působí dosti uspořádaně, ne šíleně, na druhou stranu jsou ale ilustrace velmi povedené.

Mou jedinou hlavní výtkou, kterou ale bohužel nespraví ani větší počet zahrání, je to, že hra má opět miniaturní ikony, nápisy a další značky. Tvůrci se nepoučili a jednotlivé znaky pro typy místností jsou tak malé, že jsou na hranici čitelnosti a kdokoliv, kdo má byť lehké problémy se čtením, vůbec netuší, co za zámek má, pokud to nebude zkoumat lupou. Tohle se vůbec nepovedlo a luštění umí hru otrávit i zpomalit, hlavně když hrajete v horších světelných podmínkách 🙁

Jinak je ale grafické i herní zpracování velmi povedené a já se těším, až si hru opět zahraji. Jen tak se totiž nevidí zábavná hra pro velkou partu lidí, která přitom není založená na práci se slovy, kreslení či dalších párty aktivitách. Už jen proto Zámkům fandím 🙂

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu