Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Preview hry Pán Prstenů: Putování po Středozemi

od 6. 3. 2019Pán Prstenů: Putování po Středozemi, Preview

Pokud jste se někdy chtěli stát největšími hrdiny Středozemí, budete mít šanci. S hrou Pán Prstenů: Putování po Středozemi. Kooperativní hrou pro 1 až 5 hráčů, která podobně jako Panství hrůzy bude těžit s doprovodné aplikace. Hra má vyjít na přelomu dubna a května od firmy Fantasy Flight Games. V češtině ji ke stejnému datu vydá BlackFire.

Ne každý, kdo bloudí, je ztracený

„Je to nebezpečný podnik, Frodo, vykročit ze dveří. Stoupneš do Cesty,
a když nestojíš pevně, nevíš, kam tě může strhnout.“
– Bilbo Pytlík

Pojďme se v dnešním preview podívat, co zatím o této hře víme…

Pán Prstenů: Putování po Středozemí BOX

Hrdinové Středozemě

Pán Prstenů: Putování po Středozemi nabídne hráčům kampaň, ve které se chopí známých hrdinů ze svobodného lidu a postaví se zlu, které ovládá zlý čaroděj Saruman. Kampaň se bude skládat z jednotlivých scénářů/herních sezení. Středem všeho budou vámi zvolení a vytvoření hrdinové, kteří společně vytvoří společenstvo. V základní hře bude na výběr z šesti hrdinů. Každý hrdina bude mít svou kombinaci síly, mrštnosti, důvtipu, moudrosti a ducha. Drobný trpaslík Gimli bude obdařen velikou silou a duchem, které mu pomůžou v jeho odvážných bitvách a připraví na nejednu potyčku. Naopak hobit Bilbo se bude přímému boji spíše vyhýbat, bude mrštný a plný důvtipu.

Pán Prstenů: Putování po Středozemí karty postav

Hrdinu však netvoří jen sada statistik a zvláštních dovedností, ale i zvláštní balíček akčních karet. Ve hře totiž o vašem osudu nerozhodují kostky, ale právě balíček karet, který musíte přesvědčit, aby se přidal na vaší stranu během nejedné zkoušky, které budete čelit. V návaznosti na úroveň vaší dovednosti otočíte daný počet karet z balíčku a doufáte, že otočené kary budou obsahovat dostatečný počet symbolů úspěchu. Karty kromě ikon úspěchů ale mají i podstatně důležitější roli, a tou je vyjádření osobnosti a charakteristiky daného hrdiny. Karty obsahují mocné a užitečné akce.

Pán Prstenů Putování po středozemí karty akcí

Aby je mohli hrdinové využít, musí si je připravit – umístit pod svou kartu hrdiny. To však znamená, že již nebudou v balíčku akčních karet a nebudou tak moct pomoci v plnění dovednostních zkoušek. Je tak důležité dobře balancovat to, jaké karty máte připravené pro využití schopností a jaké necháte v balíčku, aby vám dávaly možnost uspět v testu.

Toto plánování probíhá zejména na konci tahu, kdy máte možnost z balíčku karet vytáhnout dvě. Zvolíte si jednu a tu si připravíte. Druhou kartu můžete umístit buď na vrch balíčku a tím si třeba pojistit jeden úspěch v následující zkoušce (protože má na sobě úspěch), nebo naspod balíčku v případě, že se vám daná karta ale vůbec hodit nebude. Další možností pro přípravu karet je akce průzkum (scout – oficiální překlad se může lišit), kterou vám mohou poskytnou nějaké herní efekty. Připravená karta může mít například efekt, že v nějakém typu zkoušky můžete použít jinou dovednost. Například právě Bilbo by díky takové přípravě mohl místo relativně slabé síly využít svůj důvtip. Takže toto plánování má velice důležitou roli a je na hráči, aby dobře zvážil to, o co se v daném kole bude pokoušet a jak toho se svou postavou může nejlépe dosáhnout.

Pán prstenů Putování po středozemí Scout

Balíček každého hrdiny obsahuje pár základních karet, které jsou společné, ale také zejména řadu karet unikátních pro danou postavu. A v průběhu hraní vaše postavy budou získávat potřebné zkušenosti a vy budete mít možnost si karty a tím i celý balíček dále vylepšovat. Navíc k tomuto budete před každou hrou volit roli, který váš hrdina bude v daném scénáři mít. V jedné hře budete moct být skautem a zaměřit se na umění splynutí s přírodou a pozorování, v jiném se z vás stane lovec. Můžete si pro každou hru v kampani zvolit jinou roli, nebo se snažit využít nabytých zkušeností a prohloubit si řádně dovednosti v jedné disciplíně.

Pán Prstenů: Putování po středozemí figurky hrdinů

Nebyli by to ale správní hrdinové, kdyby se v průběhu hraní nemohli vybavit nějakým pořádným vybavením. Kromě obvyklých zbraní a brnění budete mít možnost si kapsy naplnit i nejrůznějším drobnějším vybavením a předměty, které vám budou nápomocný ve vašem snažení. Například takový provaz se může hodit téměř v každé situaci. Důležité je, že každý takovýto předmět má určitou trvanlivost a můžete ho použít jen několikrát, než se rozpadne a vy o něj přijdete. Může vám ale v řadě situací pomoct a zajistit potřebný úspěch během zkoušky moci nebo hbitosti.

Pán Prstenů Putování po středozemí provat

Svět Středozemě

První scénář kampaně vás seznámí s modulární mapou Středozemě, která se skládá z jednotlivých oboustranných dílů a která se před vámi objevuje podle toho, jak prozkoumáváte a putujete okolím. Možnosti toho, co v tomto režimu putování můžete zažít jsou téměř neomezené. Můžete se prodírat hustým lesem, prozkoumávat staré ruiny, jeskyně a podobně. Navíc můžete na cestách narazit na zajímavá místa, která jdou dále prozkoumávat pomocí aplikace, která vám i předává informaci o takových místech formou instrukcí k rozmístění žetonů hrozby, průzkumu nebo osob. Některé scénáře se odehrávají pouze na této modulární mapě, pro některá střetnutí a pro více taktický souboj na blízko ale hra využívá i bojové mapy, které můžete dle instrukcí osídlit různými terénními prvky, orčími tábořišti, budovami apod.

Pán Prstenů: Putování po Středozemí herní plán

Nehledě na to, na jaké mapě se vyskytujete a v jakém hrajete módu, nepřátelé jsou ovládání hrou – aplikací. Narazíte na celou řadu nepřátel, od orků, skřetů, trollů až po temnější přívržence zla. Díky aplikaci získá také každý typ nepřítele své vlastní rysy chování a každý souboj tak bude unikátní.

Pán Prstenů Putování po středozemí nepřátelé

Kampaň v základní hře se jmenuje Kosti Arnoru (oficiální překlad názvu kampaně „Bones of Arnor“ se může lišit) a skládá se ze čtrnácti postupných dobrodružství, ve kterých budete putovat starým královstvím Arnor, objevovat staré zmizelé relikvie a bojovat s nepřáteli. Průchod hrou však nemá být nikdy stejný. Jednou budete hledat starý poklad, jindy bádat po zapomenutých svitkách. Kampaň obsahuje množství překvapení a má být dostatečně znovuhratelná. Variabilní nejsou jen nepřátelé, které potkáte, ale také jednotlivé události a i velikost a podoba mapy, kterou budete odkrývat. V kampani také naleznete řadu příběhových možností a i postranních misí, které můžete a nemusíte objevit či vykonat. Když si to sečtete s velikou volností vývoje vašich postav, tak se nemusíte bát toho, že byste s touto hrou dostali málo obsahu.

Pán prstenů Putování po středozemí Bojová mapa

Průzkum Středozemě

V rámci mapy naleznete množství různých typů oblastí a zájmových míst. Pro každou misi je část mapy a bodů zájmů generována náhodně aplikací na základě nastavených parametrů z 22 oboustranných mapových dílků, takže je zaručeno, že dvě hry nebudou stejné. V rámci tahu má každý hrdina možnost udělat dvě akce. Může využít pohybu nebo interakce s prostředím – s hrozbami, s lidmi nebo s místy, kde můžete něco najít. Tyto interakce vedou většinou k nějaké zkoušce dovednosti. Ať už narazíte na žebráka u silnice, který se vás pokusí přechytračit, padající kameny, které budete muset překonat bez významné újmy na zdraví, nebo na záhadné schody vedoucí někam do nitra země.

Pán prstenů Putování po středozemí Aplikace

Průzkum mapy navíc hrdinům dává další odměnu a možnost, jak ovlivnit náhodu ve formě balíčku akčních karet a lépe plánovat. Na každém nově objeveném dílku mapy se totiž objeví žeton průzkumu, který si může vzít ten hrdina, který daný dílek mapy první navštíví. Tím se z žetonu stane inspirace Některé akční kart nemají na sobě ikonu úspěchu, ale ikonu osudu. Pokud máte žeton inspirace, tak ho můžete odhodit a díky tomu jednu ikonu osudu považovat za ikonu úspěchu. Takže máte další možnosti jak plánovat a úkolem je zvážit, kdy se vyplatí žeton inspirace takto utratit.


Podle mě se máme na přelomu dubna a května na co těšit. Hra dále rozpracovává osvědčený systém využití aplikace pro řízení hry z Panství hrůzy a zasazuje ho do velice silného prostředí Pána Prstenů. Oproti Panství hrůzy bude ve hře kampaň a tak budete mít šanci své hrdiny provézt celým příběhově provázaným dobrodružstvím. Ve hře naleznete kresby a grafiku, která již byla využita pro karetní hru Pán Prstenů, což osobně považuji za plus, jelikož se mi tento styl velice líbí a zamlouvá. Nyní nezbývá, než se těšit a doufat, že hra minimálně naplní vysoká očekávání. Co víme už teď, je to, že vydavatel hry – Fantasy Flight Games – má jistě v rukávu nejedno rozšíření, kterým tuto hru bude udržovat při životě. Snad podmínky a prodeje umožní BlackFire lokalizovat i tento chystaný obsah do českého jazyka.


O jaké hře je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Vidcast 22: Znovu a lépe

Vidcast 22: Znovu a lépe

Povídání o deskovkách není nikdy dost, ne? 🙂 O čem jsem se rozpovídal tentokrát? O adpoci, o Deskozóně, o nových akvizicích a pár hrách, které mi prošly rukama.

Nejnovější recenze:

Sdílet na Pinterestu