Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Preview hry Nemesis

od 11. 10. 2018Nemesis, Preview

Vydavatelství MINDOK dnes (4. 10.) oznámilo lokalizaci deskové hry Nemesis.  Pro mě je to asi největší sousto, do kterého se zatím pustil! Pojďme se spolu podívat, na co se vlastně můžeme těšit. Protože vám už teď můžu říct, že těšit se je opravdu na co… 🙂

Hru dostává na svět firma Awaken Realms, kterou určitě znáte z her This War of Mine, The Edge nebo Lords of Hellas. Zaměřuje se na velice tématické a atmosférické hry a u hry Nemesis tomu nebude jinak. Hra Nemesis si podobně jako předešlé tituly Awaken Realms prošla kampaní na Kickstarteru, takže ji můžete znát z různých videí nebo diskuzí z kraje tohoto roku. Pokud znáte první dva filmy Vetřelce, tak v této hře budete jako ryba ve vodě. Ač hra nenese název Alien a ani s ním není nijak spojena, tak inspirace tímto dílem je nesporná. 

Hráči v rolích členů posádky lodi Nemesis si ve stavu hibernace v klidu plují vesmírem. Když se z hibernace proberou, zjišťují, že se na lodi už pravděpodobně před nějakou pěknou dobou uhnízdil vetřelec, který ale není Vetřelec, a navíc, že jedna z postav již těmto vetřelcům podlehla.

Ve hře je k dispozici 6 rolí/postav. Průzkumník, voják, pilot, kapitán, mechanik a vědec…   A hezké je to, že náhodně vybraná postava je již na začátku mrtvá, a není tak hráčům k dispozici. Trošku to tak vyvádí hráče z rutiny a z komfortní zóny. Navíc to i dost přidává na hutné atmosféře. 

Nemesis Board
Nemesis – herní plán

Pro mě osobně je obrovským lákadlem systém skrytých úkolů a rolí. Na začátku hry si každý hráč ze dvou nabízených karet úkolů vybere jednu a ta určí, v jakém případě právě on vyhraje. Ostatní hráči samozřejmě nesmí mít ani to nejmenší tušení, o co se při hře budete snažit. Někteří hráči mohou mít úkoly, díky kterým si budou navzájem pomáhat. Většinou to ale tak nebude. Pro možnost pohybu například loď potřebuje, aby alespoň dva ze tří motorů Nemesis byly v provozu. Tak se tam nějaký hráč vydá, aby to zkontroloval. Nikdo ho ale nepřinutí, aby ostatním hráčům řekl pravdu a jen čistou pravdu. Pokud, na rozdíl od zbytku hráčů, kteří chtějí na Zem, on nechce vůbec nikam. Nebo pokud se nějaký hráč jde podívat do kokpitu, kam si to vůbec Nemesis míří, tak ostatním také nemusí říkat, že on chce na Mars a tam shodou okolností loď nasměroval…

Nemesis figures
Nemesis – figurky „vetřelců“

Většinou ale musí všichni hráči přizpůsobit své akce tomu, aby vůbec přežili, protože střetnutí s vetřelci (jak jinak přeložit intruder?? 😀 ) končí minimálně těžkým zraněním. V této hře se hraje zejména o hluk. Na začátku jsou hráči celkem v pohodě. Ale po každém pohybu hrozí, že se nadělá nějaký ten zvuk. Prvotní rachot je neškodný. Ale pokud v jedné chodbě přistane druhý žeton hluku, tak se objeví nepřítel. Těch je také celá řada. Od malých larev až po vetřeleckou královnu. Ona larva vypadá neškodně, ale pokud jste viděli film Vetřelec, tak víte, jakým vývojovým stádiem musí taková larva projít, aby se z ní stal dospělý jedinec. Nutno na tomto místě podotknout, že hra Nemesis je řízena kartami. Každá postava má svůj unikátní balíček karet, které určují, co daná postava může během kola dělat. Pokud se dostanete do kontaktu s mimozemskou nákazou (například potkáte onu larvu…), tak si váš balíček musíte zaplevelit kartou nákazy. Dost možná je tato karta nevinná a skutečně vás jen limituje v akcích. Ale také je dost možné, že jste se nakazili a v břiše vám roste něco, co rozhodně netrpělivě neočekáváte… A třeba se to dozvíte až na konci hry, kdy si myslíte, že jste vyhráli a úspěšně se bezpečně vrátili domu na Zem. 😀 Holt, smůla.

Nemesis characters
Nemesis – některé z postav

Karty na ruce mají ještě jednu úlohu. Klasicky je maximální limit karet na ruce 6, což i ovlivňuje počet akcí, které můžete na začátku dělat. Není ale často rozumné těch akcí dělat moc, protože řada efektů ve hře vás nutí házet kostkou, a pokud podhodíte počet karet, které máte na ruce, tak vaše postava zpanikaří a stane se ji něco nepěkného… Vůbec celkově napětí a atmosférou bude tato hra přetékat a pokud si během prvních dvou kol budete připadat v pohodičce a klídku, tak věřte, že to je velice pomíjivé a už první kontakt s mimozemšťany vás přesvědčí o tom, že vám všem teče do bot!

Nemesis encounter
Nemesis – střetnutí

Modulární herní plán a variabilní události spouštějící se v různých částech lodi zaručují vysokou znovuhratelnost a stejně tak řada herních módů. Hra napětí a atmosféru hezky stupňuje a učí hráče učit se z chyb. Nejlepší samozřejmě je, když takovou chybu udělá jiný hráč, protože proti vetřelcům je občas i ta jediná chyba moc… Nemusíte se bát, že by hra na stole nevypadala luxusně, protože nechybí krásné plastové figurky a samotný plán s jednotlivými místnostmi je také krásně zpracovaný.

Uvidíme, kdy se nám česká verze této hry dostane od MINDOKu na stůl. Nepotvrzené zdroje mluví o první polovině roku 2019. Jelikož se s tímto titulem trefil u mě přesně do černého, tak se už nemůžu dočkat.


O jaké hře je řeč?

Podpořte nás nákupem:

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Unboxing hry Gloomhaven: Lví chřtán. Uvidíme, jak moc je tento Gloomhaven „baby“

Unboxing hry Gloomhaven: Lví chřtán. Uvidíme, jak moc je tento Gloomhaven „baby“

Gloomhaven: Lví chřtán je samostatně hratelná hra ze světa Gloomhavenu, která jde i hrát jako nadstavba klasického velkého Gloomhavenu. Ne nadarmo se Lvímu chřtánu říká „baby“ Gloomhaven. Já bych se mu nebál říkat i Gloomhaven do kapsy, i když do té se vám určitě nevejde a jedná se stále o plnohodnotnou a natřískanou krabici. 🙂 Dnes mám pro vás unboxing, ale těšit se můžete určitě i na Let’s Play a dojmy.

Nejnovější recenze:

Sdílet na Pinterestu