Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Paladinové jsou hutné euro, které šlape jako hodinky. Nejlépe ale ve dvou

od 19. 12. 2019Paladinové Západního království, Recenze

Paladinové Západního království navazují na předchozí hru, Architekti Západního království. Oproti ní ale přináší hutnější a náročnější zážitek, naopak ale ztrácí dynamiku a interakci. Obě hry přináší v češtině TLAMA games.

Shem Philips přináší druhou hru z nové série Západního království a zcela nepřekvapivě se jedná o worker-placement euro. Základem je tedy pokládání vašich pracovníků na hrací plán, abyste vykonali nějakou akci. Tentokrát jich budete ale potřebovat většinou několik, abyste něco spustili a ještě musíte kombinovat jejich konkrétní barvy.

Hutné, skvěle fungující euro

Jednotlivé akce popisují poměrně dlouhá pravidla, kterými trvá, než se prokousáte. Mě z nich napoprvé dost bolela hlava. O to bylo větší překvapení, když hra samotná není tak těžká, jak se zdá a je jen lehce náročnější, než Architekti.

Oproti nim ale umožňují hráčům soustředit se na více věcí, které přináší vítězné body a nenutí tak soustředit se na jednu konkrétní věc, což je ohromné plus. Nevýhodou je, že se vám občas mozek bude škvařit od všech těch možností, které máte. Ale to přece od eura očekáváme, ne? 🙂

Líbí se mi systém, kdy na většinu akcí jsou třeba tři panáčci, přičemž někteří musí být konkrétních barev. Vždy tak musíte počítat nejen to, zda jich máte dost, ale zda jich máte i dost přesně v barvách, co potřebujete. A to není jen tak! K tomu pomáhají karty paladinů, které efekty ovlivňují každý váš tah.

Každý na svém písečku

Oproti Architektům je ale hra velmi solitérní a bohužel zcela spadá do své kategorie. Každý si tak hraje svou vlastní hru, nehledě na ostatní. Jediné, co vám mohou překazit, je zabrání jednoho z mála společných míst či vzití karty, co chcete.

Bohužel zde ale chybí jakékoliv útoky či škození, které by hru více rozdmýchalo. Nakonec tak útočíte jen na karty uprostřed stolu a ostatním hráčům nemáte příliš možností, jak překazit jednotlivé tahy. Nejvíce si ji tak užijete ve dvou, každý další hráč jen natahuje herní dobu. Nevadí to, ale je třeba s tím počítat.

A to je vlastně jediná moje výtka. Jinak jsem totiž z Paladinů nadšená a jedná se pro mě jedno z nejlepších eur, které jsem tento rok hrála a pokud máte rádi složitější strategické hry, směle do toho! Mechaniky fungují, jak mají a vždy objevíte nový způsob, jak hru vyhrát.

A já už netrpělivě čekám na třetí díl ze série 🙂

O jaké hře je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu