Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Novinky Albi a BlackFire

od 20. 9. 2018Články, Gizmos, Gloomhaven, Narcos

Včera, 19. 9., proběhlo v kavárně Bohemia Boards & Brews udílení ceny Hvězda Hrajeme. Cenu vyhrála hra Dice Forge, které blahopřejeme, ale jelikož by šlo o propagaci konkurence, tak se v tomto článku budu spíše než Hrajeme věnovat novinkám, které oznámili zástupci českých vydavatelů.


Gizmos

V prvním kvartálu 2019 se můžeme těšit na lokalizovanou verzi hry Gizmos, kterou vydá BlackFire. Jedná se o původní hru od Cool Mini or Not (CMON), která si určitě najde cestu do poliček s deskovkami řady hráčů, které mají rádi rodinné hry, které vypadají luxusně na stole. Hra může připomínat hru Výbušné lektvary. Také obsahuje záhadný mechanismus, který vám s pomocí gravitace a kuliček vytváří nabídku pro vaše tahy.

Gizmos Box

Ve hře Gizmos jde ale nejvíce o mechanismus budování motoru (neuměle přeložený engine-building), který můžete znát například ze hry Settlers: Zrod impéria nebo z Teraformace Marsu. Během tahu si můžete vzít kuličku z nabídky (co se vykutálelo z velkého zásobníku), vzít si jednu kartu z nabídky vynálezů a nebo kartu vynálezu náhodně z dobíracího balíčku. Během hry máte možnost mít uloženo pár kuliček bokem a pokud máte dost kuliček na postavení nějakého vynálezu, kterého jste se dříve již zmocnili, tak tento můžete slavnostně vyrobit. Kromě dobrého pocitu vám ale také vylepší některou z vašich akcí či vlastností. Takže si například příště při braní kuliček můžete vzít další náhodnou ze zásobníku, zvětší se vám prostor pro ukládání kuliček na později, otevře se možnost brát si víc karet vychytávek a podobně. Čím hrajete déle, tím by se vám mělo dařit lépe a lépe vynálezy kombinovat a ke konci hry tak budete dělat absolutně epické tahy s pomocí vašich vynálezů. 🙂 Kdo má na konci hry (chvíle, kdy někdo postaví 16 vynálezů, nebo 4 z nejvyšší kategorie) nejvíce vítězných bodů, vyhrál. 🙂

Gizmos Promo

Narcos

Pokud znáte seriál Narcos z Netflixu, budete ve hře Narcos jako doma. Opět se jedná o hru z dílny CMON, kterou nám přinese BlackFire. Jeden z hráčů se ujme role El Patrona (Pablo Escobar… 😉 ) a snaží se o to, o co se takový narkobaron ze severní části latinské ameriky může snažit. Aby se z něj stalo největší kápo všech káp, aby si nahrabal dost peněz a také, aby ho při tom nechytili. A nebo alespoň, aby ho nechytili dvakrát (přeci víme, že jim Pablo poprvé vzal roha… :D). Ve hře Narcos teda stačí hráči v roli El Patrona pouze splnění jedné z výše uvedených podmínek. Pokud se dočká nehynoucí slávy, splní řadu svých tajných cílů a nebo pokud je dvakrát neobjeven do konce hry, vítězí.

Narcos Box

Další hráči se ujmou rolí organizací, které se El Patrona budou snažit vypátrat a zneškodnit. Namátkou Kolumbijská policie, místní partizánské skupiny (Guerilla), Úřad pro kontrolu narkotik (DEA) apod. Střídají se tahy El Patrona a ostatních hráčů, kteří si mohou zvolit, kdo kdy bude hrát. Hra obsahuje prvek skrytého pohybu, ale El Patron se může pohnout pouze na konci jedné sezóny/celého kola. Mezi tím může vykonávat další akce – obchod z drogami či další nepěkné skutky, za účelem splnění nějakého toho svého cíle, či za účelem zvýšení reputace.

Hráči hrající za honiče mohou využívat schopnosti náležící jimi reprezentovaným organizacím a také nabídku akcí na dedikované části plánu. Pokud ale takovou akci využije jeden z honičů, už během té dané sezóny nejde využít nikým jiným. Hráči tak musí dobře plánovat, co kdo a kdy udělá.

Ani El Patron na vše není sám a může si najímat další síly. Podle toho, koho se rozhodně využít však i částečně odhaluje svou pozici. Silnější kumpán totiž může být například využít pro „prácičku“ nejdále 2 pole od El Patrona. Slabší lumpíci i dál. Vše toto pak dává informaci honičům o tom, kde mohou po El Patronovi pátrat… 

Upřímně doufám, že vydavatel české verze přijde s lepším překladem slova „Hunter“ než „honič“. 😀 Těšit se můžeme také začátkem roku 2019.

Narcos Gameplay

Gloomhaven

Co napsat k tomuto oznámení od Albi? Těžko říct. Jedná se o hru, která se bleskově vyšvihla na první žebříček serveru BoardGameGeek. Je to něčím překvapivé? Určitě tím, že hra začala omezenou distribucí díky Kickstarteru. Druhý tisk šel také pro hráče, které využili tuto platformu a pouze omezené množství se dostalo do klasické distribuce a i dnes je hra těžko k sehnání. Hra to je monstrózní. Pokud bych si měl vybrat jednu hru, jedinou, kterou si mohu nechat a hrát jen tu do konce života, zvolím Gloomhaven. Bez váhání. Ta hra obsahuje tolik obsahu a tolik příběhů a věcí, že si myslím, že bych to do konce toho života ani nevyčerpal.

Gloomhaven Box

Ve hře Gloomhaven prožíváte život jednoho města a přilehlého okolí. Do města chodí dobrodruzi, kteří si v něm chtějí splnit své sny. Vy tyto dobrodruhy budete ovládat. A pokud s nimi jejich sny splníte, tak oni půjdou dál. A vy si zvolíte jiného dobrodruha, třeba toho, kterého jste během hry potkali. Hra jako taková střídá netypicky pojatou část prolézání podzemí (opět kosrtbatě přeložený dungeon crawling), který je netypicky řízen kartami. Každá postava má svůj balíček akčních karet, který řídí, co hráč může dělat. Ale s během používání se karty občas i musí vyřadit z dané hry a tím se tak i postava vysiluje. Jako skupina se tak musíte snažit misi splnit tak, aby vám vaše karty stačily. Během hraní se postavy vyvíjejí, dostávají nové a silnější karty, silné vybavení a peníze. Do každé mise také jde každá postava se svým skrytým cílem, který dále ovlivňuje to, jak se během hry bude chovat. Se vším tím se musí počítat. Po splnění první mise se odporoučíte do města Gloomhaven. Po cestě se vám určitě něco přihodí, ve městě někoho potkáte. Ten vám řekne, kam jinam se můžete vydat na další misi a podobně. Na ze začátku prázdnou mapu si tak postupně budete lepit zajímavé lokace, které můžete navštívit a ve kterých můžete plnit mise. A věcí, které budete postupně objevovat, je v této hře rozhodně víc! Ta tak využívá i pár prvků z her typu Legacy. Kromě lepení nálepek na herní desku mapy a křížkování splněných misí se ale nemusíte bát, že byste si hru poničili. A vzhledem k tomu, že je ve hře asi 90 různých misí, bych se nebál ani o znovuhratelnost. 

Gloomhaven Gameplay

Zárukou toho, že všechno, co jsem napsal a  zní báječně, funguje, je právě umístění hry v žebříčku BGG. Povedl ose vše výborně vyladit, mise jsou různorodé a příběh, kterým vás hra provází dostatečně zajímavý. Na tuto hru se prý můžeme těšit už v rámci Albi dnů 4. května. Doporučená obchodní cena je 3499 Kč. Že je to pecka? Hra Gloomhaven je pecka a za tyto peníze rozhodně stojí. 🙂

Jsem rád, že i v roce 2019 se máme určitě na co těšit! 

Nejnovější příspěvky:

Vidcast 23: Vymyká se mi to z rukou

Vidcast 23: Vymyká se mi to z rukou

Vítám vás u svého pravidelného občasníku ze života deskohráče. Vyřídíme adopci her, ukáži, co mám doma nového a představím a zhodnotím dvě hry, které se mi poslední dobou dostaly na stůl – Labilní jednorožce a Nebe v plamenech. 🙂

Nejnovější recenze:

Sdílet na Pinterestu