Vybíráme nejlepší deskovky pod stromeček!

Blíží se Vánoce a tak jsme si s Unou sedli a vybrali naše tipy, jaké deskové hry si koupit pod stromeček.

Do našeho seznamu jsme vybrali takové společenské hry, které nás z jednotlivých kategorií zaujaly a které bychom si sami pořídili pod stromeček (to jen když bychom je už neměli). Věříme, že vás hry budou bavit – každý si zde může najít hru právě pro něj. 5 tipů je od Kubrta, 5 tipů od Uny. U jednoho jsme se pohádali, tak jsme ho nakonec umístili nakonec jako společný.

Pokud hledáte další inspiraci, můžete se podívat do našeho katalogu recenzovaných her, kde si vybere snad opravdu každý. 

Tapestry 

Kdy jindy se odvázat a pořídit si takovou hru, jakou je Tapestry od Albi? 🙂 Velkou část dojmu z této hry dělá její zpracování, což se trošku odrazilo i na ceně. Ale to zpracování doplňují přístupná pravidla a zajímavé herní mechanismy. Hry v této cenové kategorii bývají často relativně složité, mají mnoho pravidel a nebývají vhodné pro méně zkušené hráče. Toto ale není případ Tapestry!

Přečíst celé

Pokud vy nebo váš známý hrajete deskovky, ale nejste žádní hard-core hráči, tak Tapestry může být ideální Vánoční dárek! Hra se tváří jako civilizační, ale spíše je hrou s civilizačním tématem, protože pocit budování civilizace se plně nedostavuje tak, jako v jiných hrách, ale to není kritika, spíše konstatování faktu. Ve hře volíte jednoduše jeden ze 4 aspektů, který v daném tahu chcete vylepšit a to vám umožní vykonat akci určenou daným políčkem.

Díky tomu objevujete nové části světa, věnujete se výzkumu nových technologií, budujete své hlavní město nebo případně i napadáte vaše soupeře. Rámec pro každou partii určí i to, jaké civilizace se na začátku ujmete a jaké jiné možnosti budete mít ke generování vítězných bodů oproti vašim soupeřům.

V pasti 

Začneme zlehka a to párty hrou. Krycí jména zřejmě již znají všichni. Zabaví velkou skupinu lidí, ale mě osobně už prostě neberou. Když totiž hraje jeden tým, druhý se ukrutně nudí a celé to postrádá dynamiku. V pasti je v tomto ohledu zcela jiné. Dva týmy soupeří proti sobě, přičemž každý vymýšlí tomu druhému pasti, které napovídač nesmí říct a to nejlepší – on nemá sebemenší tušení, jaké tam nastražili! Rozhodně složitější na vyprávění, zábava je ale zaručena.

Přečíst celé

V pasti není tolik univerzální, jako již zmíněná Krycí jména a blíží se spíše Decryptu. Pravidly není tolik složitější, vyžaduje ale více zamýšlení a lepší práci se slovy.

Zatímco v Krycích jménech jen vymýšlíte asociace, zde musíte popsat vybrané slovo natolik obecně, abyste netrefili žádnou past, kterou napsali soupeři, a zároveň natolik přesně, aby to vaši spoluhráči uhádli. Díky tomu se ale budete často smát od začátku do konce už jen za slovní kreace, které jste schopni vymyslet a jak bizarními opisy se snažte napovědět třeba tak normální slovo, jako je tužka.

Díky rozdělení na týmy a tomu, že vždy hrají oba (buď vymýšlí pasti, nebo je kontrolují, když druhý tým hádá), se nemáte kdy nudit a jste vždy vtáhnuti do akce. Napovídání je přitom na čas, hra je omezená maximálně na 8 kol a tak je velmi dynamická.

Marvel Champions

Milovníci komixů a superhrdinů by neměli minout hru Marvel Champions: Karetní hra, kterou vydává Blackfire. Jedná se o kooperativní živoucí karetní hru, ve které budete kombinovat při hře různé hrdiny, padouchy, scénáře a pouštět se do nelítostných soubojů.

Přečíst celé

V češtině je k dispozici základní sada. Rozšiřující balíčky s novými hrdiny a padouchy však budou zatím průběžně k dispozici jen v angličtině. I základní krabice však obsahuje hodně muziky a hodně možností, jak si ji užít. Vybrat si budete moct z 5 hrdinů včetně Spider mana, Iron Mana, Captain Marvel a dalších. Padouchy zastupuje např. Rhino, nebo Ultron. Jak balíčky hrdinů, tak i padouchů ale můžete dále modifikovat a o znovuhratelnost základu se tak bát nemusíte.

Jinak jde o relativně klasickou karetní hru, která je ale příjemně přístupná a nestaví hráčům do cesty zbytečné překážky.

Railroad Ink 

Dobrých malých her není nikdy dost. Mezi ně se řadí právě i Railroad Ink, který si užijí nehráči stejně jako nároční. V několika kolech vždy kreslíte buď železnice či silnice podle toho, co padne na kostkách a snažíte se vytvořit tu nejlepší síť cest. Jedna partie trvá jen chvíli a tak není problém si jich zahrát víc.

Přečíst celé

Railroad Ink je pěkným příkladem aktuálního trendu roll’n’write her. Tedy těch, kde hodíte kostkama a jednáte podle toho, co padlo. Podobně, jako většina podobných her, neobsahuje žádnou interakci a tak potěší spíše solitérní hráče, kteří si rádi hrají na svém písečku.

I proto je dobrá jako oddychová hra a pro začátečníky, kteří se tak kompletně mohou soustředit na svou vlastní mapu a nemusí řešit ostatní. Pravidla jsou navíc velmi jednoduchá a pokud chcete osvěžení, existují dvě barevné verze a každá má sadu dvou různých minirozšíření.

Quartino

Toto je typ pro hráče, kteří mají rádi abstraktní hry. Obecně se takovým hrám vyhýbám, ale Quartino od Loris Games se u nás doma vyloženě chytlo. Hra je ideální pro dva, ale užijete si ji až ve 4 hráčích.

Přečíst celé

Snažíte se pomocí hraní kamenů vytvořit vzor, který máte zadaný jednou z karet, které si na začátku hry vyberete. Jde o relativně hluboké plánování a jste omezeni i tím, že ve chvíli, kdy je na desce větší množství kamenů, tak můžete spouštět opravdu silná komba.

Takže se hlavně snažíte, abyste to byli právě vy, kdo bude moct takový silný tah první zahrát. Hru si doma užíváme i s 6letou dcerkou, takže se není nutné bát její přístupnosti. 🙂

Nájezdníci ze severu 

Abychom tu neměli málo eurovek, vybrala jsem mé oblíbené Nájezdníky ze severu. Jedná se sice o starší hru, nic to ale nemění na tom, že se jedná o jednoduchý a přitom zábavný a svěží workerplacement. Naberte zásoby, rekrutujte posádku a vydejte se plenit přihlehlé osady!

Přečíst celé

Hlavní kouzlo Nájezdníků je hlavně v roztomilé a svérázné grafice a jednoduchých principech. Na začátku tahu máte jednoho vikinga (workera), kterého umístíte na pole a můžete vykonat příslušnou akci. Zároveň si z jiného pole vikinga musíte vzít a vykonat můžete i tuto akci.

Díky tomu začínáte a končíte právě s jedním panáčkem, což funguje jako skvělý kontrolní mechanismus. A všechny akce mají jasnou ikonografii a do hry se snadno vpraví i méně zkušení hráči, přičemž nabízí různé cesty k vítězství a značné strategické možnosti.

Arkham Horror 3. edice

Druhá edice Arkham Horroru byla jednou z těch her, které mě přivedly k velkému hraní. Proč tedy nezkusit třetí edici, která právě vyšla i v češtině? Kombinuje to nejosvědčenější z druhého Arkhamu, z karetního Arkhamu, ze hry Panství hrůzy a ze hry Eldritch Horror. 

Přečíst celé

Arkham Horror tématicky vychází z povídek H.P. Lovecraftra a umisťuje hráče v rolích vyšetřovatelů do městečka Arkham, ve kterém se dějí podivnosti. Na základě vybraného scénáře plníte úkoly, snažíte se vyhýbat monstrům z jiných světů, bojujete s kultisty, kteří se naopak tato monstra snaží přivítat a uzavíráte škvíry, které vedou do těchto jiných světů. Hra má hutnou atmosféru a je plná příběhových textů. Díky využití zkušeností z minulých her má vyčištěná pravidla od relativních zbytečností, které trápily minulou edici a které odvádí od toho hlavního – od hry. 

Siegestorm 

Novinka Siegestorm měla trnitou cestu na trh, přesto ale nyní konečně vychází a já jsem ráda, že zde máme povedenou dvojkovku. V základu najdete v krabici dvě frakce, které si hráči rozdělí mezi sebe, sestaví balíček (nebo použijí předpřipravený) a svedou souboj o to, kdo dokáže lépe zahrát karty. Pravidla jsou přitom jednoduchá a na vás je vymyslet ta nejlepší komba.

Přečíst celé

Základní krabice přitom přináší i možnost bojovat proti bossovi – a to buď jako kooperaci, či s tím, že vyhrává jen jeden! Stejně tak existují ke hře dva doplňující balíčky, přičemž v každém najdete po jedné frakci. Díky tomu si zvýšíte variabilitu hry a získáte možnost hrát až ve čtyřech ve speciálním režimu všichni proti všem!

Divukraj 

Jestli to tato hra stihne pod stromeček je zatím záhadou. Poslední informace hovoří o tom, že by to o prsa korejské běžkyně měla zvládnout. A já ji držím palce!  Jde totiž o úžasně graficky zpracovanou hru, která vezme hráče do lesa mezi zvířátka….

Přečíst celé

Divukraj je hrou typu „engine building“. Budete k sobě lákat lesní zvířátka, stavět jim obydlí a pak vám tato zvířátka formou akcí a výhod pomou lákat jiná zvířátka. Jde tak o hru, ve které trvá první kolo zlomek toho, co poslední, protože se vám bude dařit kombinovat efekty již ovládaných karet a ve vhodném pořadí spouštět jednotlivé akce tak, abyste z toho co nejvíce získali. Divukraj je opravdu plný divů a nadchne kromě přístupných herních mechanismů i tím nádherným zpracováním! Pod stromeček si pro deskoherního nadšence můžete těžko představit něco vhodnějšího….

John Company 

Fox in the Box mají velmi specifické hry a John Company není výjimkou. Se svými protihráči budete řídit Východoindickou společnost a provedete ji jejími nejlepšími léty až k hrozícímu zániku. A je jen na vás, jak se vám povede a jak se vám podaří přesvědčit a podplatit soupeře, aby dělali, co chcete vy. Protože vyhrává jen jeden.

Přečíst celé

John Company mi hodně připomíná Rising Sun, jen se složitějšími pravidly. Ty jsou zde pořádně hutná a trvá notnou chvíli, než se jimi prokoušete, hra jako taková ale tolik složitá již není.

Z velké části je pak postavená na interakci mezi hráči. Ti mohou domlouvat nejrůznější akce, podplácet se mincemi apod., což vytváří skvělou dynamiku a nikdy nevíte, kdy vás kdo bude vydírat, či přesvědčovat, ať uděláte to, či ono.

A to vše přitom na základě reálných historických událostí. Tahle hra je prostě pecka.

…a na závěr náš společný tip:

Nemesis

Nemesis je hra s detailně zpracovanými figurkami pro 1-5 hráčů o přežití v kosmické lodi infiltrované nepřátelskou životní formou. Pravidla hry Nemesis jsou koncipována s důrazem na atmosféru plnou blafování, předstírání, obviňování, ale i spolupráce – zkrátka všeho, co patří ke kultovním hororovým sci-fi příběhům. Tenhle kousek pod stromečkem opravdu chcete najít.

Kubrt dodává...

Hra Nemesis je pro mě jednou z těch her, které mě snad ani nemohly zklamat, jelikož je uvařená jen z těch ingrediencí, které mám nejraději. Napětí od začátku do konce, strach, vzájemná nedůvěra a epické příběhové momenty. 

Napětí, atmosféra, zrada, nejistota, zmar, epické momenty. To je pár klíčových pojmů, které mě ve spojení s touto hrou napadají. Pokud dostanu ultimátní a velice častou otázku od nehráčů „Jaká hra je nejlepší?“, konečně vím, co jim za sebe mohu s klidným svědomím říct.

Una dodává...

Nemesis je pro mě jeden z TOP zážitků mezi deskovkami. Figurky sice produkčně vůbec nedosahují kvalit konkurence, byť stále vypadají skvěle, bohatě to ale nahrazuje vším ostatním.

Žádná jiná hra vám nedá tolik hutné atmosféry, příběhu, napětí a dramatických zvratů, jako Nemesis. Že je náhodná a může vás pojet hned v prvním kole? No jasně! Copak vetřelci na lodi budou čekat, až se pár kol oklepete? Tak vezměte pušky a jděte si prostřílet cestu domů!

Sdílet na Pinterestu