Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Nejlepší lokalizované hry – TOP 10

Často zmiňuji, na které hry se nejvíc těším v roce 2019. Dnes bych se ale chtěl zastavit a podívat se i dozadu – na hry, které za poslední rok považuji za ty nejlepší, které vyšly v češtině. Nemám ambice dělat nějaký totální žebříček, ale prostě za sebe srovnat žebříček těch her, které se mi dostaly do ruky a které jsem měl šanci hrát. Jako rozhodující rok vydání považuji vydání české verze hry, přestože některé z her jsou na světě již o něco déle.

Hry na 6. až 10. místě prosvištím rychleji. U her v TOP 5 se pozastavím na déle a navíc je v rámci svých stránek ocejchuji cenou „TOP 5 2018“, protože proč ne. 🙂


X V žebříčku je sice na desátém místě, ale berte to tak, že se dostala do top 10, což se o většině her, které jsem hrál, říct nedá. Hra Anachrony. Kdybych byl více hráč euro her a menší nadšenec do kostek, tak by určitě skončila ještě výš, protože ve svém oboru je podle mě jednou z nejlepších her vůbec. Celkem syrový workerplacement je hezky napasován na zajímavé téma a hra nabízí díky cestování časem unikátní práci se zdroji. Z pravidel a komponent se hra tváří složitě, když se do ní ponoříte, tak zjistíte, že je vlastně všechno jasné a přímočaré.


9Další pozici okupuje hra Rivalové. Jde o vyspělejší a odladěnější předělávku celkem profláklých her z minulosti, ale v roce 2018 vyšla česky od MINDOKu, a proto dostala šanci se probojovat do mého žebříčku. Hra je naprosto jednoduchá, líbí se mi zpracováním, které je střídmé, ale výborně funguje. A ano, jsou tam formule! Kombinace závodění a vsázení výborně hru balancuje a během relativně krátké herní doby vytváří řadu zajímavých a zapamatovatelných situací.


8Další hra od Albi a další euro. O mně se snad bude povídat, že konvertuji… Ale u této hry mě zaujalo něco jiného. Jsou lidé (např. Ondra z Deskofobie), kteří na této hře oceňují herní mechanismy a to ostatní (příběh, legacy kampaň apod.) považují za to, co tu hru sráží dolů. Já to mám přesně obráceně. Nebýt legacy kampaně, příběhu a rozhodnutí, které ovlivňují a mění další hry, tak by hra Charterstone pro mě nebyla snad vůbec ničím mimořádně zajímavá. Ale ona legacy kampaň má! Navíc její zpracování je tím možná nejlepším, na které jsem loni narazil. Žetonky surovin, mince, kreslená (pro někoho možná lehce infantilní) grafika, jakási čistota celého designu… Charterstone se mi prostě líbí!


7Šťastné číslo sedm v tomto žebříčku, a asi i pozici jeho nejkontrovetznějšího prvku, získala desková hra Fallout, kterou v češtině přinesl BlackFire. A věřte, že to je jedna z her, kterou bych na to začátkem roku taky netipoval, protože jsem hrál její prototyp a herně mě moc nezaujala. Nevím co se stalo, ale po jejím vydání se mé vnímání této hry dost otočilo. Hra nabízí svět založený na čtvrtém pokračování videohry Fallout. Hráči se chopí svých přeživších a snaží se vystoupat co nejvýše v hierarchii nějakého obecného respektu a uznání, zejména plněním příběhových úkolů. Právě úkoly, volby a příběh mi na této hře přijde to, čím vyčnívá. Asi i díky přístupnosti a rozumné herní době musel výrobce udělat určité kompromisy, které způsobily, že mezi tvrdou komunitou okolo deskovek se Fallout netěší vždy úplně milé pověsti. 7 místo v mém žebříčku ale má podle mě zaslouženě.


6Poslední z her mimo TOP5 je hra Lords of Hellas od Albi. Hra zobrazuje antické Řecko, které je trošku švihlé sci-fi a steampunkem. Hráči ovládají známé hrdiny a snaží se co nejdřív splnit některou z podmínek vítězství. Těch je několik, dá se hrát na klasickou nadvládu nad územím, na stavbu monumentů či na vykonávání hrdinských skutků a zabíjení. Na hře oceňuji zejména to, jak hra žije životem. Jak ji hráči ovlivňují a jak mají různé cesty, kterými se vydat. Pohyb nestvůr, modlící se kněží, pohyb hoplítů, hrdinové plnící bájné úkoly (hledání zlatého rouna apod.). Během této hry máte opravdu pocit, že hrajete v nějaké světě, kde to žije.


Tlustá čára a dostáváme se na páté místo. 🙂 Hry v první pětce odměním speciálním znakem TOP 5 2018, kterým se daná hra bude moct v mém katalogu pyšnit. Na první místo pak čeká ocenění fialkou! 🙂


5Na pátém místě nejlepších lokalizovaných her v roce 2018 se umístila hra Břink! od REXhry! Čím si toto místo hra Břink! zasloužila? Jdnoduchá a přímočará pravidla, tématické využití herních mechanik, napětí a vůbec vše, co ptořebujete k tomu, abyste si užili deskovou hru. Pokud sháníte v češtině nějakou jednodušší hru s mechanikou deck-buildingu, tak berte Břink. Tak jednoduché to je. 🙂


4Vždycky někdo skončí na nepěkném a nevděčném bramborovém místě. Volbu mi ulehčilo, že hru, která skončila čtvrtá, jsem již ocenil Fialkou, takže své místo na slunci si již užila. Proč není Panství hrůzy od BlackFire výš? Možná to právě tato hra odnesla za to, že osobně ji již mám déle. Pro mě jde už o prověřenou klasiku, kterou si opravdu cením a nějak jsem v žebřičku nebyl tak vnitřně tlačen ji dát výš. Ano, píšu tento článek v únoru 2019 a tak se do něj promítá mé současné rozpoložení. Třeba o hře, která bude první, nebudu za rok vědět. Ale o Panství hrůzy si jsem jist, že přežije.

Panství hrůzy u mě vede díky budování atmosféry, díky příběhovosti a zapracování známého mythosu. Samozřejmě přivírám oči nad kvalitou figurek a nad slavnými podstavci. 🙂


3Máme tady medailová umístění. 🙂 Na třetím místě je až rodinná hra, kterou si užijí i dospělí. Pro mě jde o ideální hru pro děti a rodiče. Klasický typ hry, kterou rodiče mohou provést své ratolesti a řádně si to užít. Ano jde o Plyšovou hlídku od MINDOKu. Hru s plastovými plyšáčky, ve které se hráči snaží ochránit svou majitelku/kamarádku/holčičku. Hra je opravdu silně příběhová a provede vás celou dlouhou pohádkou o plyšové hlídce. Mechanicky je hra opravdu jednoduchá a přístupná, ale nabízí hluboký herní zážitek. Z rodiných her je toto pro mě číslo 1.


2Krásné druhé místo. Twilight Imperium 4. edice od BlackFire! Epická 4X sci-fi hra. Jakou jinou hru označit přízviskem legendární? Netuším… 😀 Hra má pár háčků. Potřebujete ideálně 6 hráčů, stůl velikosti pingpongového a asi tak 8 hodin času. Není to určitě hra, kterou byste hráli každý týden. Ale panečku… Ipokud ji zahrajete párkrát za rok, tak tahle hra za to stojí. Atmosférou, pnutím mezi hráči, úrovni diplomacie. Obecně mám rád hry, které se hrají hodně mimo stůl (sociální interakce, vyjednávání, zrada apod.), a to TéÍčko nabízí vrchiovatě!


1Tak nám schází vítěz. O které hře si myslím, že za rok 2018 zaslouží absolutorium? Jaká bude další hra, která bude označena tím nejvyšším oceněním, které dávám jen těm opravdu mimořádným hrám – Fialkou? Už jsem zmínil, že mám rád hry, které se hrají do značené části mimo stůl. Které vytváří mezi hráči určitý mimořádný vztah, které vnáší hráče do rolí. Navíc mám rád hádanky, záhady a vůbec všemožná mysteria. Zkoušel jsem Sherlocka Holmese: Consulting Detective. Ale to chce být na opiu, abyste případy po Sherlockově vyřešení alespoň pochopili. Hráli jsme všemožné únikovky se střídavými úspěchy. Ale až v roce 2018 se objevila hra, která mi přesně zapadla do toho schématu, který jsem si představoval a dokonce vyšla i česky díky REXhry.

Ano, řeč je o hře Detektiv: Po stopách zločinu. Hra je materiálově celkem minimalistická. Pár žetonů, karet postav, herní plán o pár místech. A balíčky případů, každý o 35 kartách. Dostanete časovou dotaci a hurá vyšetřovat nějakou záhadu. Jakožto zástupci agentury spadající pod FBI máte přístup do nejedné databáze a tak se můžete dostat k relativně dost informacím o podezřelých, stopách apod. Toto je zpracování pomocí počítačového rozhraní a i díky tomu máte celkem dobrý pocit z vaší práce a z vašich možností. Hraní Detektiva mě opravdu pohltilo a musím říct, že mechanika hry i případy se opravdu povedly. Tvůrce hry – Ignacy Trzewiczek, známý i například díky hrám Robinson Crusoe, Settlers: Zrod Impéria – již oznámil novou sérii případů. Nezbývá, než doufat, že Rexíci budou mít šanci i ty přinést v českém jazyce.


Jaké hry jsou ty nejlepší pro vás? Podělte se o to v komentářích! 🙂 Já jdu na dětech testovat další kousky….

Podpořte nás nákupem:

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější recenze:

Sdílet na Pinterestu