Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Já mám zámek, ty máš zámek, vyhraje ale jen jeden

od 29. 3. 2020Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka, Recenze

Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka je hra, která kombinuje dvě předchozí – Between Two Cities a Zámky šíleného krále Ludvíka. Z každé si bere něco jiného a díky tomu se tak od předchozích Zámků značně liší. Já teď sedla k oběma dílům a řekla si, že přijdu na to, která mě baví víc. A jak to dopadlo? To se dozvíte dále v recenzi.

Již v rámci preview na Mezi dvěma zámky jsem zmínila spoustu věcí, v té době jsem ale měla nahráno pouze pár her. Nyní jsem se po roce a půl vrátila i k původní hře a to mě přivedlo k myšlence si je srovnat. Srovnání to přitom není ani lehké, ani příliš fér – oba dva díly jsou totiž jinými hrami. Přesto ale mají dvě věci společné a to téma a zaměření – obojí jsou rodinné hry.

Ale zatímco tam, kde staré Zámky sází na strategizování a přemýšlení, jakou místnost si koupím, zda v tomto tahu a zda se nevyplatí počkat, tam novinka vše zahazuje a nechává prostý draft kartiček z nabídky, kterou dostanete. Dvě si necháte, zbytek pošlete. Samozřejmě si vezmete to, co vám vyhovuje nejvíce, v tom ale taktizování končí. Značně tak došlo ke zjednodušení pro jednodušší hratelnost, trochu to ale pro mě ubralo zábavy. Přeci jen – počítání, kolik mám mincí a zda zkusím vykoupit jinému hráči místnost, kterou vážně chce, je super. Ale na druhou stranu se jedná spíše o hráčskou záležitost, nežli prvek rodinného hraní.

A rodinným směrem se Mezi dvěma zámky rozhodně ubírá. A to vlastně není špatně, byť náruživého hráče to zamrzí. Na druhou stranu se totiž díky zjednodušení značně zkrátila i herní doba a prodlevy mezi jednotlivými tahy. Hra vás vede k tomu, aby byly bleskové a tím, že většina hráčů hraje zároveň, tak máte do hodinky, spíše 40 minut hotovo a je jedno, v jak velkém počtu hrajete.

Starší Zámky šíleného krále Ludvíka:

Hodně si tak hra bere z Between Two Cities, nežli ze Zámků a to mi přijde škoda. Tento trend zjednodušování, který lze vidět napříč odvětvím, mi nepřijde vždy zrovna šťastný. Zde se navíc zjednodušovalo co se týče tahů, speciální efekty budov mohou být ale pro rodinné hráče naopak lehce matoucí a složitější, byť je zde naštěstí přehledová kartička.

A to je další velká změna – zatímco původně jste každou budovu bodovali hned, v nové hře je to až na konci. Díky, ale i kvůli, tomu nikdy přesně nevíte, na čem jste (pokud si to v hlavě nepočítáte, ale kdo by to dělal). Vlastně tak nějak přikládáte místnosti a zkoušíte lehce počítat, co přinese bodů nejvíce.

Dobrý element je nutná spolupráce – zámky totiž stavíte dva. jeden se soupeřem nalevo, druhý napravo. A tak půlku tahu prodiskutujete, co je nejlepší, co kam dát a jaké dílky si vzít příště. Díky tomu hra není tak solitérní a vyžaduje interakci mezi hráči. Nemluvíte sice se všemi, ale to až tak nevadí. Body máte navíc jen za nejhorší z těch dvou, což nutí pomáhat oběma zámkům stejně.

A samozřejmě musí zmínit design – stará hra je už… opravdu stará a potřebovala by revidovat. Nové zámky tohle naštěstí mají mnohem lepší a ilustrace na místnostech jsou hezčí. zároveň je zde ale spousta nevyužitých možností – proč mají skoro všechny místnosti stejné orámování a jejich odlišení se řeší drobnýma ikonama, které skoro nejsou vidět? Dost by i hře pomohlo, když by byly zajímavější i tvarově, byť zde chápu, že to prostě herně nejde – v momentě, kdy si máte vybírat z balíčku místností, tak je žádoucí, aby byly stejné a nebylo na první pohled poznat, co je uvnitř. Na stranu druhou by ale přeci nebyl problém mít balíčky různých tvarů – jeden hráč bude mít kruhové, další ve tvaru L apod. a díky rotaci se každý u tvaru vystřídá.

Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka:

A co o hře Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka celkově říci? Největším plusem je svižnost a možnost hrát v 7 – kolik podobných her, které nejsou slovní, znáte? Já moc ne… Bohužel ale došlo k odstranění toho nejlepšího elementu staré hry, a to roztodivných tvarů místností. Teď prostě nestavíte šílený zámek, ale normální krabici, která má jen roztodivně uspořádané místnosti uvnitř. Ano, i to může být na někoho šílené, ale já bych chtěla víc.

Pozitivní je, že hra zabaví a tím, že na rodinnou hru trvá tak akorát, tak ji na stůl dostanete poměrně často. Já bych ale osobně byla raději za reedici původního dílu. S hezčí grafikou a třeba s nějakými novými tvary.

O jakých hrách je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu