Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

God of War je spíše služba pro fanoušky, nežli samostatná desková hra

od 31. 1. 2020God of War, Recenze

S deskovými hrami s velkou a známou licencí to bývá těžké. Na jedné straně tu jsou fanoušci předlohy, kteří dychtí po novém obsahu z jejich oblíbenou tématikou a na straně druhé běžní hráči, kteří si chtějí zahrát dobrou hru, která zvládne být i sama o sobě. U novinky God of War od Blackfire jsem hodně dlouho váhala s hodnocením, protože deskovka jako taková inklinuje spíše k první skupině, což je škoda.

Hned na začátek bych tak chtěla vyjasnit několik věcí. Pokud jste fanoušky hry God of War, přidejte si k mému hodnocení i 20 % a berte jej mnohem více pozitivně. Pokud jimi ale naopak nejste, místy bych neváhala a o stejnou porci bych hodnocení naopak snížila.

Zajímavé nápady nezajímavě přetavené do hry

Podstata God fo War je jednoduchá – projdete si tři scény, ve kterých na vás čekají nepřátelé a ve finále musíte porazit bosse. Jednotlivé scény přitom považuji za nejlepší mechaniku hry, byť občas lehce drhne. Vše je totiž tvořeno z karet s grafikou a symboly, přičemž je vše oboustranné. Jakmile tedy provedete nějakou interakci, může se část scény otočit a reagovat, což mi přijde naprosto skvělé.

Díky tomu je tak hra, která na první pohled vypadá poměrně staticky, dynamická. Bohužel ale občas až moc – jsou scény, kdy karty otáčíte skoro každý tah, což je lehce otravné, ale nic, co by vám zkazilo hru. Za mě je tato mechanika super nápad, jak z mála udělat hodně. V krabici totiž najdete vlastně jen spoustu karet a nějaké ty žetony.

Líbí se mi také, že se snaží přinést co nejvíce prvků z videoher. Hraním speciálních útoků vám roste zuřivost a jakmile je plná, můžete provést speciální útok. Co se mi už tak ale moc nelíbí, je samotné provádění oněch akcí. Každá postava má svůj balíček, který si sice v průběhu hry vylepšujete, ale ne nijak výrazně.

Většina karet tak sestává pouze ze symbolu dané akce a čísla, které vám udává, jakou má sílu. A to je vše. V tahu tak vlastně jen počítáte karty dohromady a snažíte se udělat co nejlepší útok na nepřátele, kteří jsou na plánu nad vámi. Některé karty sice mají speciální efekty, ty ale nejsou nijak důvtipné a jsou poměrně repetitivní.

Za jednu partii projdete tři různé scény, přičemž každá další je o něco těžší, což mi přijde fajn. Je ale škoda, že mezi každým přechodem dojde k resetu vaší postavy a vy si tak nepřenášíte zhola nic. Ve skutečnosti tak hrajete tři samostatné minihry. Kde je ten postup, levelování, nějaký vývoj? Tohle mi přijde jako trestuhodně nevyužitá příležitost, byť částečně odpovídá předloze. V rámci deskovky to ale prostě bohužel nefunguje.

Pro fanoušky zábava, pro ostatní pouhá hříčka

A to je vlastně to, co chci touto recenzí sdělit. Tvůrci zřejmě měli hodně svázané ruce od Sony, které je držitelem licence. Díky (a i kvůli) tomu má hra oficiální grafiku a využívá prvky ze hry, na druhou stranu by mohla vypadat o něco lépe. Krabice vypadá naprosto úchvatně, uvnitř jednotlivé karty tak trochu… jak počítačová grafika před deseti lety. Škoda.

Zmatená jsou dost i pravidla, kterými je těžké se prokousat (byť nejsou složitá) a některé herní situace vůbec neřeší, nebo zcela nejasně. Bohužel se také do finálního tisku dostalo pár chybek, Blackfire ale již vydal errata, takže herní zážitek vám neovlivní.

Celkově nám při hraní přišlo, že hra ztrácí náboj a nějaký velký hlavní důvod, proč ji hrát. Je založená na boji, ten ale není nijak důvtipný a ani příliš zábavný, ale na druhou stranu jsou některé mechaniky inovativní a není to naprostý propadák.

Výjimečně tak hře uděluji dvojí hodnocení. Jedná se o deskovku a přesně tak ji jako recenzentka beru. Hra má zajímavé mechaniky, celkově je ale poměrně plytká a ne zcela zábavná. Není to ale přímo propadák, tudíž hodnocení okolo 40 % mi přijde adekvátní. Pokud jste ale fanoušky God of War, tuhle deskovku můžete brát prostě jako hračku k vaší oblíbené hře a tím si hodnocení přidat. Pro mě ale u deskovky nestačí pouhá licence k tomu, aby se stala dobrou hrou.

O jaké hře je řeč?

  • God of War

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu