Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Rok je překvapivě krátký a čím dál tím větší část začíná zabírat řešení toho, co komu dát k Vánocům. 🙂 Deskové hry jsou samozřejmě velice vděčnými dárky a tak více než obvykle lidi zajímá, která z těch všech krabic by mohla být dobrým předmětem k zabalení. Připravil jsem proto pro vás takové mé top 10 z her, které vyšly na podzim letošního roku a později, a které někomu můžete nadělit. Berte to jako má subjektivní doporučení.

Vždy se budu u popisů snažit hlavně zmínit, komu by daná hra mohla udělat radost… A pořadí berte prosím jen orientačně, není to žebříček. 🙂 Pokud jsem se na svých stránkách již danou hrou zabýval, umístím k popisu hry i odkaz na její stránku.


Detektiv: Po stopách zločinu

Máte rádi vyšetřování? Dedukci? Únikové hry? Tak pro vás je letos nejlepší volbou hra Detektiv: Po stopách zločinu. Ve hře se z vás stanou detektivové a pustíte se do vyšetřování. Ve hře naleznete 5 samostatných případů se společnou příběhovou nitkou. Budete mít k dispozici policejní databázi, pomocí které budete analyzovat nalezené důkazy – porovnávat otisky prstů, DNA apod. Spolupráce hráčů v týmu a nutnost opravdu řešit každou stopu a to, čemu v této hře věnujete čas.


Twilight Imperium (čtvrtá edice)

Těžko říct, komu čtvrtou edici Twilight Imperia doporučit. 🙂 Tato hra je legendou ve své čtvrté reinkarnaci a poprvé bude k dispozici v českém jazyce. Jedná se o vlajkovou loď společnosti Fantasy Flight Games a hru, která tvarovala celou jednu oblast deskových her. Je to velká, těžká 4X strategická hra pro 3 až 6 hráčů. Ale chcete ji hrát v co největším počtu hráčů. Tlak a tahanice mezi hráči je to, co dělá tuto hru hrou. A není to jen o válčení a házení kostkami v neúprosném vesmíru. Twilight Imperium můžete krásně vyhrát bez toho, aniž byste zaútočili nebo jen jednou hodili kostkou. Jde o diplomacii, klam, vychytralost a mezihvězdnou politiku. A o to, komu se to povede nejlépe. Musíte počítat, že TI je velkou hrou. Vyhraďte si pro ni velký stůl nebo  větší část volné podlahy. A radši i celý den, protože 8hodinová hra je v této hře ta kratší… 😀 Ale argument, že to nemáte kde, kdy a s kým hrát v případě Twilight Imperia moc nezabírá. 🙂 Takže s tím potěšíte téměř každého nadšence do deskových her, který se toho nebojí. 😉


Arkham Horror Third Edition

Hra Arkham Horror má i u nás velkou tradici. Nejvyšší známosti a oblibě se pochopitelně těší druhá verze této deskové hry, která se včetně dvou rozšíření dočkala lokalizace a i přes její prošedivělý vous se stálé hezky prodává. Na tuto hru navázaly další. Lokalizované Eldritch Horror a Panství hrůzy a nelokalizovaná karetní živoucí hra Arkham Horror. Každá z her byla trochu jiná (i když Eldritch Horror u mě Arkham úspěšně nahradil), každá těžila z těch předchozích a tak celou skupinu nazvanou „Arkham Files“ posouvala dál. Nyní vychází třetí edice samotné deskové hry Arkham Horror. Od druhé edice Arkhamu je rozhodně daleko dále, než například zmíněný Eldritch. Jde spíše o vzájemně výhodné zkřížení Eldritch Horroru a zmíněného karetního Arkhamu. Má větší důraz na příběh a na postupné budování atmosféry. Arkham je v českých hájích hodně populární hrou. A proto jeho třetí edice může být ten správný dárek pro milovníky této hry. K dispozici je zatím v angličtině. Česky hra pravděpodobně bude, ale nejdříve v druhé polovině roku 2019.


Příběhy pirátů

Pro mladé dobrodruhy doporučuji hru Příběhy pirátů! V této hře se hráči společně dohromady pokouší zvládnout pirátskou loď a plnit tématické úkoly jejich mise. Postupně během 10 navazujících herních partií proplouváte jednotlivými úkoly, objevujete nové možnosti a i nový obsah. Hra se hraje v reálném čase a nejdůležitější tak je správná koordinace a plánování. S časovým tlakem odpadá riziko dominantního hráče, které se často u kooperativních her vyskytuje. Hře dominuje krásná kartonová pirátská loď, které se hráči ujmou. Budou nastavovat plachty, točit kormidlem, pozorovat okolí z pirátského koše, ládovat děla a střílet. Nuda u této hry nehrozí. 🙂


Plyšová hlídka

Další hrou, kterou si užijete i s mladšími hráči a mohu ji pod  stromeček doporučit, je Plyšová hlídka, která by měla být v češtině k dispozici kolem půlky prosince. Tentokrát lze uvažovat i o hraní s mladšími školáky, s trochou snahy i se staršími předškoláky. Ve hře se ujmete plyšáčků a vydáte se s nimi zažít unikátní pohádkový příběh. Celá hra se točí kolem knihy příběhů. Je to kniha, ve které se nejen dozvídáte, jak se celá hra vyvíjí a co se ve hře děje, ale i kniha, která slouží jako herní plán. Na otevřené knize je vždy jedna stránka pro popis příběhu a úkolů pro daný scénář, druhá stránka, na které je obrázek, slouží pro hráče a jejich figurky jako mapa. Mladší hráči se s hrou určitě sžijí, to mi věřte, a jednotlivé plyšáky si zamilují…


Charterstone

Pokračuji v příběhových hrách na pokračování. Tentokrát mechanismy spíše hra evropského typu (euro) – takže hra bez náhody (nebo s minimem náhody), bez hracích kostek a často bez fungujícího tématu a atmosféry. To neberte jako výtku. Spíš jako aspekt euro her, které se zaměřují spíše na herní mechaniky a na strategické a herní možnosti, kterými můžou hráči ovlivňovat hru. Hra Charterstone je stavěna kolem mechanismu umisťování pracovníků. Máte k dispozici pracovníčky a volíte, co pro vás budou dělat. Ve hře Charterstone jde o budování vesnice. A nebudujete ji jen tak, jelikož každou další hru začínáte tam, kde ta předešlá skončila. Pokud během jedné hry postavíte budovu, tak je postavená a můžete do ní už každou další hru posílat pracovní sílu a těžit z ní výhody. 

Hra se tak řadí do her typu legacy, což znamená, že hru nenávratně měníte s tím, jak ji hrajete. Lepíte samolepky na různá místa, různá místa popisujete, pojmenováváte apod. Hra Charterstone nabízí 12 provázaných her, které tvoří kampaň. Objevujete nový obsah, žijete příběh apod. Po 12 odehraných hrách vám zůstane unikátní a jedinečná hra s umisťováním pracovníků, kterou můžete hrát dál. Jen už bez příběhu, bez kampaně a bez objevování nových věcí. Hra je v zásadě jednoduchá a přístupná. A pokud máte rádi příběhové hry bez většího vlivu náhody, může být právě pro vás!


Anachrony

U euro her na chvíli zůstaneme. Kdo mě sleduje, tak ví, že spíše inklinuji k opaku – k hrám takzvaným ameritrashovým. Kostky, napětí, silná role atmosféry – to je něco pro mě. Ale přeci jenom se mi do doporučených her dostala ještě jedna hra, která se řadí do her typu evropského. Opět to je hlavně o umisťování pracovníků. Hra Anachrony vás vhodí do rolí špiček filosofických směrů v postapokaliptickém světě, na který se řítí další katastrofa. Komu se podaří nejlépe připravit na (zřejmě) nevyhnutelný a devastující pád asteroidu? Hra je švihlá cestováním časem, které má čím dál větší vliv na to, jak se vůbec celý svět vyvíjí. Díky cestování časem máte možnost využívat zdroje, které vlastně ještě nemáte – půjčíte si je od svých budoucích já. Musíte na to ale myslet, daný zdroj v budoucnu skutečně vytvořit a poslat ho zpět do minulosti. Jinak vznikají nebezpečné časové paradoxy a anomálie, které se skoro nikomu nelíbí… Oproti Charterstone jde o relativně těžkou a složitou hru, takže ji doporučuji spíše pro zkušenější hráče.


Civilization: Nový úsvit

Kdo by neznal civilizaci? Počítačovou hru, která byla zpracovaná na základě deskové hry. A na základě této počítačové hry nyní vznikají další deskové hry. Ve hře Civilization: Nový úsvit se chopíte jednoho z národů a budete se snažit ho vyvíjet tak, abyste jako první byli schopni zahlásit splnění tří společných úkolů. Na této hře je mimořádný zejména herní systém. Vše řídíte pomocí 5 akčních karet, které se před vámi posunují na čím dál zajímavější pozice. Čím déle nějakou akci nevyužijete, tím silnější poté je. Ale když ji použijete, tak hezky šup zpátky na začátek… Jednotlivé akce můžete dále vylepšovat pomocí výzkumu. Díky akcím stavíte města, posíláte obchodní karavany, útočíte, zkoumáte a  kulturujete se. Pozice karty v rámci hry je také zásadní z pozice typu terénu, na kterém chcete vykonat akci. Pokud chcete do hor, musíte se snažit více, než pokud před vámi je posekané pole.

Oproti jiným civilizačním hrám je tato po herní stránce znatelně zjednodušená. Minusem je to, že přichází o jistou epičnost, která se k civilizačním hrám historicky váže, ale jinak dostanete opravdu jednoduchou a přístupnou hru s tématem civilizace. Takže pokud máte doma zájemce o „civilizační“ hru, kterou si zahrajete do dvou hodin a užijete si ji, nová civka je právě pro vás.


18Lilliput

Další doporučení je pro hráče, kteří mají rádi vláčky. A nebo obchodování na burze. Pokud v někom dříme vlk z wall street převlečený za strojvedoucího, tak mu dejte k vánocům hru 18Lilliput. Je to menší a přístupnější verze her typu 18xx, což jsou celkem těžké a náročné simulace obchodování v oblasti železnice. Jak již sám název Lilliput napovídá, v této hře je toto všechno příjemně zmenšeno a uvedeno do světa Guliverových cest. Kupodivu  se podařilo i v této verzi zachovat pocit, který hráčům zprostředkovávají velké 18xx hry. Už nemáte plnou svobodu, protože své akce a činy volíte podle dostupných akčních karet, ale ono to ve výsledku nevadí, protože pokud si nějakou 18tkovou hru má šanci užít širší pole hráčů, tak je to právě hra 18Lilliput!

18Liliput promo

Břink!

Poslední z mých doporučení, ale jak jsem už napsal, rozhodně ne z doporučení nejhorší, je hra Břink! Hra vtipně kombinuje prvky her se stavěním balíčku (deckbuilding hry) a herní plán. Hráči se vtělí do rolí zlodějíčků, kteří se vkradou do jeskyně a snaží se ukradnout poklad drakovi. Nesmíte nadělat moc hluku (Břink!), abyste draka neprobudili. Anebo musíte hodně rychle utíkat. 😀

Česky hra vychází začátkem prosince a bavit se u ní bude snad opravdu každý. U dětí je trochu omezující četba, ale pokud jim dostanete karty do krve, máte vyhráno. 🙂 Takže hrát to mohou opravdu již menší školáci. Když budou rodiče při hře trošku pomáhat, tak to určitě zvládnou. 😉


To je za mě dnes vše. 🙂 Snad jsem alespoň někomu poradil. Každopádně vám všem přeji krásný advent, bohátého Ježíška a hlavně hodně zdraví a štěstí do nového roku!

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Vidcast 23: Vymyká se mi to z rukou

Vidcast 23: Vymyká se mi to z rukou

Vítám vás u svého pravidelného občasníku ze života deskohráče. Vyřídíme adopci her, ukáži, co mám doma nového a představím a zhodnotím dvě hry, které se mi poslední dobou dostaly na stůl – Labilní jednorožce a Nebe v plamenech. 🙂

Nejnovější recenze:

Sdílet na Pinterestu