Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

5 pro a proti: rasové války ve světě Ethnos

od 25. 6. 2019Články, Ethnos

Ethnos nepatří mezi nejnovější deskovky, přesto si myslím, že si zaslouží pozornost. Jedná se totiž o rychlou a jednoduchou hru, kterou snadno vysvětlíte začínajícím hráčům, a přesto bude Ethnos jako trochu delší filler bavit i náročnější.

Uniny pětky je série, ve které vám představím 5 specifických bodů vybrané hry.
Rozdělila jsem je na pro mě pozitivní (zeleně podbarvené), neutrální (šedě podbarvené) a negativní (červeně podbarvené). Ve výsledku je ale jen na vás, jestli daný bod budete považovat za plus, nebo minus.

Brutálně rychlé tahy

Největším překvapením pro mě byly neuvěřitelně rychlé tahy. Průměrně totiž trvají 20 sekund, často ani to ne a tak i při plném počtu šesti hráčů jste na řadě aniž byste stihli mrknout. Téměř tak zde neexistují prodlevy a hra krásně odsýpá. Na druhou stranu ale tohle rychlé tempo může být nevýhoda – přemýšlivější hráči mohou mít problém držet krok a lehce celý průběh zasekávat. Zároveň se nemusí cítit příjemně, že je na ně vyvíjen tlak, aby reagovali rychle.

Ethnos
foto: CMON

Závisí na práci s tím, co dostanete

To ale částečně vyvažuje fakt, že v Ethnosu se nedá plánovat příliš dopředu. Hra sestává ze tří samostatných věků, kdy se nabídka karet kompletně obmění. V samotném průběhu hraní se navíc karty tahají z balíčku, a tak je vše jen o tom, jak dokážete pracovat s tím, co dostanete do ruky.

Nečekejte tedy strategické orgie, od toho tu Ethnos není. Zaměřuje se na rychlá rozhodnutí, což i přispívá k tempu hry. Tohle opět může být nevýhoda pro přemýšlivé hráče, kteří si rádi vše plánují dopředu a nemají rádi, když neví, co se bude dít a někdo je nutí dělat rychlá rozhodnutí.

Velmi jednoduchá pravidla

Pravidly je ale hra neuvěřitelně snadná. Ve svém tahu máte vlastně jen dvě možnosti – buď si vzít kartu z nabídky či balíčku, nebo vyložit tým karet z ruky. V každé hře je náhodných 6 národů, samotný hrací plán se pak skládá z barevných regionů. Na výběr tak máte buď složit tým z jedné barvy, či rasy (kmeny), přičemž využijete efekt horní karty, která svou barvou i určí, kam umístíte svůj žeton kontroly. Zde je pouze pravidlo, že skupina musí být o jedna větší, než je počet vašich žetonů v daném regionu.

Některá drobná pravidla mohou přidávat jednotlivé národy, vše je ale jasně popsané na kartách, takže není problém se hru velmi rychle naučit. Hra samotná se skládá ze tří věků, každý končí v okamžiku odhalení třetího draka z balíčku. Sečtou se body, zamíchají karty a jede se dál. Bodování samotné je přitom opět jednoduché – kdo má více žetonů kontroly v daném kraji, vyhrál počet bodů pro daný věk, případně se podělí.

Ethnos
foto: CMON

Velká variabilita hry

Hra má sice pevný hrací plán, který opravdu vypadá jako Slovensko, pro každou hru se ale losuje, kolik bodů se skóruje za každý kraj v každém věku. Pro partii náhodně vylosujete 6 ras ze 12, variabilita je zde tedy pořádná. Dokoupit lze i 13. národ víl, s těmi se mi ale již příliš dobře nehrálo a raději je necháváme v krabici.

Za chvíli je odehráno

Velká výhoda Ethnosu je i to, že jej máte za chvíli odehraný. Běžně se dostanete na herní dobu i 40-60 minut. Občasné hráče tak nestihne nudit a pro náročnější může být fajn nenáročným fillerem mezi většími hrami.

Ethnos vypadá pěkně

Tady se dostávám na čistě subjektivní půdu, je to takový bod navíc. Ethnos podle mě vypadá v pohodě. Ilustrace na kartách jsou typické fantasy malůvky, které jsou i na hracím plánu a dalších deskách. Hráčské žetony jsou barevně dobře odlišené a opravdu oceňuji to, že nepoužívají klasické nudné barvy. Někdo by mohl namítnout, že vypadá tak nějak očekávatelně, průměrně, já to ale vidím jako výhodu.

A ještě jeden bod nakonec (když už jich je stejně více, než 5) – v REXhrách se rozhodli hru zlevnit, takže ji najdete přibližně za 600 korun. A za tuhle cenu mi to přijde jako naprosto skvělá nabídka.

O jaké hře je řeč?

  • Ethnos
    Ethnos

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Vidcast 22: Znovu a lépe

Vidcast 22: Znovu a lépe

Povídání o deskovkách není nikdy dost, ne? 🙂 O čem jsem se rozpovídal tentokrát? O adpoci, o Deskozóně, o nových akvizicích a pár hrách, které mi prošly rukama.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu