Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

5 pro a proti: taktická sklizeň v Scythe

od 20. 8. 20195 proti 5, Scythe

Scythe je dnes již deskoherní legenda. Minimálně slyšel o ní snad každý, kdo se jen trochu o deskovky zajímá. U nás ji vydává Albi včetně všech rozšíření. A na to, jaký Scythe je, se podíváme v tomto článku.

Uniny pětky je série, ve které vám představím 5 specifických bodů vybrané hry.
Rozdělila jsem je na pro mě pozitivní (zeleně podbarvené), neutrální (šedě podbarvené) a negativní (červeně podbarvené). Ve výsledku je ale jen na vás, jestli daný bod budete považovat za plus, nebo minus.

Jednodušší, než vypadá

První dva dojmy, které jsem ze Scythe měla, byly „Wow, to vypadá složitě!“ a „To bude řežba!“. Zatímco ke druhému se dostaneme v další kapitole, pojďme se podívat na složitost hry. Ta totiž překvapí právě tím, že je opravdu jednoduchá.

K dispozici je totiž jen několik základních akcí, které hráči provádí v libovolném pořadí stále dokola a tak se velmi rychle vžijí pod kůži. Vše je navíc velmi přímočaré a tak není příliš prostoru na to udělat chybu či se ztratit. Scythe tak není nijak komplikovanou eurohrou co se týče pravidel.

Skvěle rychlé tahy

Každý hráč má svou desku frakce, kde si vždycky vybere konkrétní sloupec a udělá vše (nebo jen něco), co je zde uvedené. Naprosto jasně je odlišené, co je nutné zaplatit a naopak co získá a tak hra plyne bleskovým tempem (pokud některý z hráčů nezdržuje). Navíc každý sloupec je rozdělený na horní a spodní akci a při hraní spodní už může svou horní dělat následující hráč, čímž se dá ušetřit nemálo času.

Scythe

Téměř není konfliktní

Jak jsem ale psala ze začátku, hra mě velmi překvapila svou nekonfliktností. Za hru nastane jen velmi málo soubojů a při některé partii k nim nemusí dojít vůbec. Vy totiž můžete hru vyhrát aniž byste se hnuli ze svého ostrova. A když už tak stejně uděláte, většinu času jen takticky přešlapujete okolo ostatních.

Byť to beru spíše jako negativum, tematicky to ale dává smysl – mechové jsou hlavně k zastrašení nepřítele a ukázání síly, než k reálnému boji a tak vám spíše pomohou vozit vesničany a suroviny, nežli cokoliv jiného. Jen lehce zamrzí, že tyto pěkné figurky nejsou tolik využité.

Je to čiré euro

Stejně tak by mohl vizuál napovídat, že zde bude hrát prim příběh. To ale není pravda, v Scythe totiž žádný není a jedná se o čiré euro. tematické zasazení do alternativní minulosti, mechové a boj mocností je pěkný, z tohoto rámce ale příběh nevykřešete. A ani tomu nepomáhají karty setkání, kde máte kromě velkých obrázků jen konkrétní pokyny, co dělat ve hře.

Nebrala bych to ale jako negativum, jako eurovka je totiž Scythe opravdu dobrý, byť suchý jako toastový chleba. Funguje jak má a jednotlivé mechaniky do sebe skvěle zapadají a tak nemám nač si stěžovat. Pokud ale chcete něco s příběhem, jděte dále (a nezachraňuje to ani rozšíření Vzestup Fenrise).

Trestuhodně nevyužitá předloha

Když jsme ale u toho zpracování, musím zmínit jednu věc, která mě neuvěřitelně štve. Scythe je totiž postavený na skvělých ilustracích od Jakuba Rozalskiho, který vytváří nádherně mrazivé obrazy, které si přímo říkají o nějaké to zpracování. A tak jsem prostě od Scythe čekala, že když má k dispozici takovýto materiál, neudělá mu ostudu.

Jenže tvůrci místo toho, aby ilustrace vzali a pozvedli ještě dále s hrou a mechanikama, pozvedli pouze hru. Na ultra suché euro (které by bez vizuálu sotva stálo za povšimnutí, byť mechanicky funguje) naroubovali tohle a tak vytvořili dobrou hru, mně to ale přijde málo.

Ilustrace jsou využité dá se říci jenom na kartách setkání, kde se ale nenamáhali ani nijak vytvářet atmosféru či něco vyprávět, prostě tam prdli ilustraci, tři možnosti a nazdar. Osobně tak doufám, že se dočkáme ještě nějaké další deskovky an motivy ilustrací od Rozalskiho, která jim ale bude dělat čest, ne se na nich vézt.

A jeden bod navíc:

Spousta dostupného obsahu

Na závěr ale musím zmínit jednu opravdu skvělou věc – Albi se velmi snaží a tak v češtině máme dostupný veškerý obsah, který byste si ke hře mohli přát. není problém si tak koupit realistické suroviny, rozšíření plánu, lepší mince a další rozšíření s novými národy, vzducholoděmi a teď nově i kampaní. Pokud vás tedy hra chytne, nemusíte se bát, že byste neměli dostatek obsahu.

O jaké hře je řeč?

  • Scythe box
    Scythe

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Unboxing hry Gloomhaven: Lví chřtán. Uvidíme, jak moc je tento Gloomhaven „baby“

Unboxing hry Gloomhaven: Lví chřtán. Uvidíme, jak moc je tento Gloomhaven „baby“

Gloomhaven: Lví chřtán je samostatně hratelná hra ze světa Gloomhavenu, která jde i hrát jako nadstavba klasického velkého Gloomhavenu. Ne nadarmo se Lvímu chřtánu říká „baby“ Gloomhaven. Já bych se mu nebál říkat i Gloomhaven do kapsy, i když do té se vám určitě nevejde a jedná se stále o plnohodnotnou a natřískanou krabici. 🙂 Dnes mám pro vás unboxing, ale těšit se můžete určitě i na Let’s Play a dojmy.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu