Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

5 pro a proti: kostkové bitky ve hře Troll

od 27. 7. 2019Články, Troll

Rychlých jednoduchých karetních her není nikdy dost. To si zřejmě řekly i v REXhrách, v nabídce jich totiž mají povícero a patří mezi ně i Troll. Já se na hru velmi těšila hlavně kvůli jejímu vzhledu a překladu, který mě už od prvních propagačních materiálů dokázal rozesmát. Jak ji ale hodnotím? To se můžete dozvědět v dnešním 5 pro a proti.

Uniny pětky je série, ve které vám představím 5 specifických bodů vybrané hry.
Rozdělila jsem je na pro mě pozitivní (zeleně podbarvené), neutrální (šedě podbarvené) a negativní (červeně podbarvené). Ve výsledku je ale jen na vás, jestli daný bod budete považovat za plus, nebo minus.

Roztomilá grafika i překlad

Jedním ze dvou hlavních důvodů, proč mít Trolla rád, je grafika. Zde se autoři zcela vyřádili a taková Želvatra či Kravonožka způsobí nejeden výbuch smíchu. To částečně souvisí právě i s překladem, za který patří REXhrám velký dík. S jednotlivými kartami i návodem si vyhráli a je radost se na hru koukat. A to je ostatně i hlavní důvod, proč si hru nechám ve své knihovně.

Troll

Velká míra náhody

Jak to u podobných her bývá, velkou roli zde hraje náhoda. Kromě karet, které si postupně taháte, totiž házíte při lovu příšerek kostkami a občas nevíte ani dopředu jakým množstvím. To sice přináší do hry patřičnou dynamiku a nejistotu opravdového lovu, je ale neuvěřitelně frustrující pokaždé být rozsápán, když to přitom mělo vyjít.

Problém tak nemám s přítomností náhody jako takové, ale že vytváří nepěkné situace a pocit, že je vlastně stejně jedno, co zahraji. Hra téměř neobsahuje žádnou mechaniku, jak po hodu ovlivnit to, co vám padne. Některé karty vám umožní přehodit některé hody postav, je jich ale málo a hlavně většinou nic nezmohou. A pouze dvě karty z balíčku každého hráče mohou ovlivnit výsledek zahráním přímo z ruky, což si myslím, že je škoda.

Herní doba

Tím se už dostáváme k dalšímu bodu a tím je herní doba. Ta by mi sama o sobě nevadila, 20 minut je tak akorát na menší filler, kdy si chcete odpočinout od náročnějších her. Jenže zde je problém, že hra začne končit vlastně v momentě, kdy se rozjede a vůbec mi tak herní doba určená na cca 20 kol nepřijde adekvátní a vždy jsem z toho měla pocit, že končí moc brzy a nemám vůbec šanci s mým aktuálním stavem něco udělat.

Limitující je i počet karet, které máte k dispozici a jakým způsobem je můžete hrát. V ruce jich máte 7, dohromady 20, což nedává příliš možností, jak operovat.

Troll

Většinou Troll není příliš zábavný

U hry Troll mám tak nějak celkově problém se zábavností. Ne, že by byla vyloženě a vždy nudná, je to ale taková horská dráha. Nabízí některé opravdu zajímavé mechaniky, například lov, kdy házíte kostkami a nikdy nevíte, co padne. Ozvláštňují to i speciální schopnosti jednotlivých postav, těch ale není moc. Nejvíce srandy si užijete v noci (o té hned v následujícím odstavci), jenže ta přichází velmi málo a často trvá jen kolo či dvě.

Ale má světlé chvilky v noci

Největší zábava, jak jsem již zmiňovala, přichází v noci. Celou dobu totiž hráči pokládají lovce pod kořist lícem nahoru, v noci ale naopak a tak nikdo netuší, kdo na lovu je. Bude tam dost kostek? Nebo to všichni sabotují a jsou tam jenom pasti? A to nemluvě o pocitu, když se najednou na poslední chvíli přidá s potutelným úsměvem k lovu hráč, který se jej doposud neúčastnil, a nastává psychologická hra o to uhádnout, co tam tak asi dal.

Troll tak celkově není špatnou hrou a určitě si zaslouží pozornost, má ale bohužel své problémy, skrze které se mně osobně těžko přechází. Pokud ale milujete jeho grafiku a roztomilý překlad, jděte do něj.

O jaké hře je řeč?

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Deskovky pro dobrou věc

Deskovky pro dobrou věc

V tomto videu vám představím projekt firmy MINDOK „Deskovky pro dobrou věc“ a ukážu, co jsem v rámci této akce vydražil. Pokud vás zajímá toto spojení deskovek a charity, podívejte se na odkaz níže.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu