Podpoř nás!

Přispěj na provoz Kubrta i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

5 pro a proti: k nástupišti č. 2 přijíždí Railroad Ink

od 14. 8. 20195 proti 5, Railroad Ink

Roll’n’write či jeho nejrůznější obdoby je aktuálně neuvěřitelně populární styl her. A není se čemu divit – hodíte kostkama a podle toho, co padne, kreslíte. Jednoduché a funkční. Jak si tedy vede novinka od Albi s názvem Railroad Ink? To se dozvíte v mém článku 5 pro a proti 🙂

Uniny pětky je série, ve které vám představím 5 specifických bodů vybrané hry.
Rozdělila jsem je na pro mě pozitivní (zeleně podbarvené), neutrální (šedě podbarvené) a negativní (červeně podbarvené). Ve výsledku je ale jen na vás, jestli daný bod budete považovat za plus, nebo minus.

Jednoduchá pravidla 

Hlavním plusem Railroad Ink je to, že má jednoduchá pravidla, která zvládnete říct během pár minut a nedělají problém i nehráčům. Hra samotná přitom není úplně jednoduchá (musíte plánovat dopředu a doufat, že kostky padnou tak, jak chcete). Snažíte se totiž propojit železnicí a silnicemi jednotlivé výjezdy vašeho plánu a když nevíte, co v příštích kolech padne za kostky, musíte být extra opatrní.

Hru je možné doplnit o minirozšíření, která přidávají nějaká ta pravidla navíc pro náročnější hráče. Těm tak v tomto provedení může posloužit jako fajn filler.

Kompaktní balení 

Největším překvapením pro mne bylo to, že se hra vejde do malé krabičky. Uvnitř přitom najdete jednotlivé hráčské desky, kostky a fixy, které mají na druhé straně gumu na smazání. Jedná se o drobnost, ale je pěkné, když autoři myslí i na tyto drobnosti. Počítejte ale, že po čase se zašpiní a desky budete otírat spíše papírovými ubrousky či kapesníky, hraní to ale nijak nebrání. 

Když jsme ale u těch desek – velmi oceňuji, že jsou z pevného papíru a jsou opravdu desky, můžete je tedy položit na tvrdý podklad a malovat na něm, případně na cestách. A díky tomu, že mají lesklý povrch, jsou mazací a tak vydrží téměř na furt.

Variabilita hry 

Hra jako taková vychází ve dvou edicích – modré a červené, které sdílí základní pravidla, liší se ale minirozšířeními, které najdete uvnitř. Zatímco tedy v modré edici najdete řeky a jezera, v červené jsou to meteority a láva. Každé přitom funguje jinak a nabízí zpestření pro ty, kteří mají základní hru již solidně nahranou. A protože hra se prodává do čtyř set korun, nic nebrání tomu mít verze oboje a míchat si je dle libosti. 

Nulová interakce mezi hráči 

Railroad Ink

Tento bod osobně považuju za nevýhodu snad všech roll’n’write her, které se mi zatím dostaly do rukou. Na začátku kola vždy hodíte kostkama, všichni se podívají, co padlo, zakreslí a jede se dál. Je vám tak zcela jedno, co dělají ostatní a i kdyby nebylo, nemáte jedinou možnost jak do toho nějakým způsobem zasáhnout. Byť je tedy Railroad Ink až pro 6 hráčů, jedná se spíše o 6 lidí hrající sólo hru, než něco společného. 

Začínajícím hráčům (či těm, co nemají rádi konflikt ve hrách) toto může vyhovovat hlavně z toho pohledu, že se mohou soustředit na svůj výtvor a nemusí sledovat další věci, plus jim to nikdo nemůže pokazit. Já zde ale vidím i tu nevýhodu a potěšilo by mě nějaké rozšíření přidávající možnost něco vyvádět i vašim protihráčům. 

Trvá jen chvilku

A to nejlepší nakonec – jako správná rodinná hra trvá tak akorát, aby nezačala nudit a přitom poskytla dostatek času pochopit pravidla a začít hrát i při prvním setkání se hrou. Čas okolo 20 minut považuji za zcela adekvátní.

A to je tak nějak vše 🙂 Já jsem byla z Railroad Ink mile potěšená, jedná se přesně o tu jednoduchou rodinnou hru, jakou jsem od toho očekávala. A s příjemnou cenovkou do čtyř set korun není co řešit.

O jaké hře je řeč?

  • Railroad Ink
    Railroad Ink

Vložit komentář

Nejnovější příspěvky:

Deskovky pro dobrou věc

Deskovky pro dobrou věc

V tomto videu vám představím projekt firmy MINDOK „Deskovky pro dobrou věc“ a ukážu, co jsem v rámci této akce vydražil. Pokud vás zajímá toto spojení deskovek a charity, podívejte se na odkaz níže.

Nejnovější hry:

Sdílet na Pinterestu